Kripto para denilince akıllara ilk olarak Bitcoin geliyor.

Cem Yılmaz’ın Bile Yatırım Yaptığı Non-Fungible Tokens (NFT) Nedir?

Kripto para denilince akıllara ilk olarak Bitcoin geliyor. Ancak kripto para piyasaları oldukça çeşitli ve dinamik bir piyasa. Çok çeşitli sanal varlıklar bu piyasada işlem görüyor. Örneğin DeFi tokenları, stabilcoinler, taraftar tokenları ve daha birçok farklı türde kripto paralar söz konusu.

2021 yılında trend olan ve hızla yayılan yeni bir kripto para türü var. O da Non-Fungible Tokens (NFT) Türkçeye Değiştirileme token olarak çevrilebilir. Kavram olarak değiştirilemez kavramı yanlış anlaşılmamalı. NFT’ler de Bitcoin ve Ethereum gibi oldukça likit varlıklar ve hızlıca nakde çevrilebiliyor.

NFT’lerin Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olmasının nedeni biricik olmasında yatıyor. Yani her bir NFT 1 adet ya da bir düzine gibi çok kısıtlı sayıda üretiliyor. Her bir NFT’ye göre bir piyasa oluşuyor. NFT’lerin nadir olması sanat galerileri, koleksiyoncular ve emlak şirketlerinin işlerini kolaylaştırıyor. Nadir sanat eserleri karşılığında NFT’ler üretebiliyorlar. Ayrıca NFT’lerin kendisi de bir sanat eseri olabiliyor. Kolayca blockchain üzerinde transfer edilebiliyor. Son günlerde NFT teknolojisi ile üretilen dijital sanat eserleri oldukça ilgi görüyor.

Twitter, ilk attığı tweet’i NFT’ye dönüştürerek oldukça yüksek rakamda satışa sundu. Benzer şekilde ünlü futbol oyuncuları tarihe geçen gollerini de NFT ile dijitalleştirerek metalaştırabiliyor. Kısaca oldukça fantastik bir alan olarak NFT doğdu ve gelişiyor. Belki de ilerleyen yıllarda Bitcoin gibi trilyon dolarlık piyasa büyüklüğüne ulaşacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ