Altın, dünya genelinde geleneksel olarak ödeme ve değer saklama aracıydı.

Altın, dünya genelinde geleneksel olarak ödeme ve değer saklama aracıydı. Herhangi bit tarafın arzını önemli miktarda genişletemiyor oluşu, ona elbette ki bu rolü yükledi. Değerini serbest piyasa kazanmıştı ve başka hiç kimsenin sorumluluğunda değildi.

Ondokuzuncu yüzyılda iletişim ve seyahatin sınırı daha uzun mesafelerde finansal işlemlerin yerine getirilmesini gerektirdi. Bu çerçevede altın, insanların keselerinden çıkarak banka kasalarına, son olarak da merkez bankalarına taşındı. Altın standardında, insanlar altın karşılığı kağıt makbuzlar tutar ya da fiziksel altının taşınmasına gerek kalmayan çekler yazarlardı. Böylece küresel ticaretin hızı ve etkinliği de artmaktaydı.

Hükümetlerin altına el koyup kendi paralarını tedavüle koymasıyla, bireyler ve bankalar arasındaki küresel ödemelerin altınla yapılması artık mümkün olmadı. Bunun yerine ödemeler değeri dalgalanan ulusal para birimleriyle yapıldı. Tabi bu durum uluslar arası ticarette önemli sorunlara yol açtı.

Bu noktada Bitcoin’in icat edilmesiyle birlikte, uluslar arası ödemeler için herhangi bir aracıya dayanmayan ve mevcut finansal altyapıdan tamamen bağımsız bir şekilde işleyebilen, tepeden tırnağa yeni bağımsız alternatif bir mekanizma yaratılmıştır.

Evet, Bitcoin önemli bir problemi müthiş adımları ile yavaş yavaş çözme aşamasında. Artık bu gelişmeler ile insanlığın yeni bir aşamaya geçtiğini ifade edebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ