Kripto para birimlerinin benimsenmesi son birkaç yılda önemli ölçüde arttı.

 Kripto para birimlerinin benimsenmesi son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Kripto alanındaki diğer tüm eğilimler arasında yatırım , endüstrinin ana odak noktası olmuştur. Kripto para borsaları, dijital para birimlerini yatırımcılara yaklaştırdıkları için sanal para birimlerinin toplu olarak benimsenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Borsalar, yatırımcıların ve yatırımcıların dijital para birimleriyle etkileşime girmelerini kolaylaştırırken, fiyat dalgalanmalarından kar elde etmelerini sağlar.

Şu anda, Yatırımcıların kripto para ticareti yapması için iki farklı borsa türü , merkezi borsalar (CEX'ler) ve merkezi olmayan borsalar (DEX'ler) mevcuttur. Merkezi borsalar daha çok çevrimiçi aracı kurumlar gibi çalışırken, merkezi olmayan borsalar likidite havuzları ve otomatikleştirilmiş piyasa yapımı dahil ederek farklı bir yaklaşım benimsiyor. Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, CEX'ler sektörde daha popüler olsa da, 2019'un ilk çeyreği ile 2021 çeyreği arasındaki DEX'lerin sayısı %100'den fazla önemli ölçüde arttı. DEX'ler, merkezi kuruluşlarla ilgili önemli sorunları çözerek kripto para ticaretinin geleceğini şekillendiriyor.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar arasında bilinçli bir seçim yapmak için, yatırımcıların aralarındaki farkların farkında olmaları gerekir. Bu makale aynı şeye odaklanır ve her iki borsayı kullanmanın artılarını ve eksilerini analiz eder.

Merkezi Borsalar (CEX'ler)

Merkezi kripto borsaları çok popülerdir ve kripto para birimlerinin başlangıcından beri var olmuştur. Bir sipariş defteri aracılığıyla alıcıları ve satıcıları eşleştirerek kullanıcıların kripto para birimleri ticareti yapmalarına olanak tanır. Geleneksel borsalara benzer şekilde çalıştıkları için yatırımcılara daha aşinadırlar. Merkezi borsa, kullanıcılarının fonlarının gözetimini alır ve platformda gerçekleşen tüm işlemleri izler. Çoğu CEX'in, kripto para birimleri ve arkasındaki teknoloji hakkında daha az bilgisi olan yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır.

Artıları

Kullanıcı dostu: CEX'lerin en çekici özelliklerinden biri kullanıcı arayüzüdür. Merkezi borsalar, teknik kavramlara aşina olmayan yeni gelişen kripto kullanıcıları için işleri kolaylaştırır. Binance gibi CEX'ler, ilk temel işlemlerini yapmaya çalışan kullanıcılar için hafif sürümler sağlar.

Yüksek likidite: CEX'ler yüksek likidite altında çalışır ve bu da yatırımcıların herhangi bir zamanda zahmetsizce para alışverişi yapmalarını kolaylaştırır. Yüksek likidite sağladıkları için, yatırımcılar merkezi platformlarda çok sayıda fonu ihmal edilebilir bir zaman diliminde işlem yapabilirler.

Para birimi dönüştürmeleri: Kriptodan itibari paraya ve itibari paradan kriptoya para birimi dönüştürmeleri, kullanıcıların yerel banka hesaplarını fiat para birimlerini çekmek ve yatırmak için bağlamalarına olanak tanıdığından, CEX'lerde mümkündür. Örneğin, ABD vatandaşları banka hesaplarını bir CEX'e bağlayabilir ve ABD doları ile Bitcoin satın alabilir.

Eksileri

Sıkı yasal düzenlemeler: CEX, kimliklerini anonim tutmak isteyen yatırımcılar için uygun bir seçenek değildir. Merkezi borsaların KYC politikalarını izlemesi ve müşterilerinden yasal belgeler yükleyerek kimliklerini onaylamalarını istemesi gerekir.

Bilgisayar Korsanlığı ve İhlal Tehdidi:

 Toplulukta, CEX'lerin saldırıya uğradığı ve milyarlarca dolar kaybettiği birkaç örneğe tanık olunmuştur. CEX'ler çok sayıda kullanıcının fonunun kontrolünü ellerinde bulundurduklarından, bilgisayar korsanlarının birincil hedefleri haline gelirler. KYC politikası nedeniyle, kullanıcılar özel verilerin sızdırılması riskini artıran kapsamlı kişisel bilgiler sağlar.

Fonların Saklaması:

 CEX'ler yüksek likidite sağlayarak alım satım kolaylığı sağlasalar da, kullanıcıların fonlarının velayetini aldıkları anlamına gelen “vesayet altına alınır”. "Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil" ifadesine göre, merkezi döviz cüzdanları tüccarlar için bir güvenlik riski oluşturur.

CEX Örnekleri:

Binance: Binance, en düşük işlem ücretlerini talep eden lider, yeni başlayanlar için uygun, merkezi kripto borsasıdır. Yatırımcılara yardımcı olmak için kapsamlı grafik seçenekleri sunar. Kullanıcılar Binance borsasında listelenen çeşitli tokenlerden yararlanabilir.

Coinbase: Coinbase aynı zamanda PayPal üzerinden itibari para işlemlerine izin veren popüler CEX'lerden biridir. Ancak platformda daha fazla ücret alıyor ve daha az token sunuyor. Coinbase, kripto para birimi satın almak için birden fazla yola izin verse de, uzman yatırımcılara gelişmiş özellikler sağlamaz.

Kraken: Kraken, kripto meraklıları ve büyük ticaret firmaları için zengin özelliklere sahip merkezi bir kripto ticaret platformudur. Bir platform, düşük ücretler ve yüksek güvenlik göz önüne alındığında iyi bir seçenektir, ancak uzun doğrulama süreleri ve zorlu bir kullanıcı arayüzü vardır.

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX'ler)

Merkezi olmayan kripto borsaları, son zamanlarda merkezi platformların kullanıcılarının karşılaştığı sorunların çoğunun üstesinden gelerek daha fazla popülerlik kazanıyor. DEX'ler, akıllı sözleşmelerle desteklenen özerk finansal protokollerdir ve aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Yatırımcılar için yeterli likidite olduğundan emin olmak için otomatik piyasa yapımı ve likidite havuzları gibi gelişmiş kavramları içerirler. Tüccarlar o Kripto para birimlerini güvenli bir şekilde işlemek için üçüncü bir tarafa güvenmeniz gerekmez.

Artıları

Gizlilik ve anonimlik: Merkezi olmayan borsalar, kullanıcılarından KYC yönergelerini izlemelerini ve tüm özel verileri göndermelerini istemez. Yatırımcıların alım satım yapmak için cüzdanlarını bağlamaları ve bir işlem imzalamaları yeterlidir. DEX'lerle uğraşırken herhangi bir kimlik doğrulama işlemi gerekli değildir.

Yüksek Güvenlik: 

DEX'ler, kullanıcıların fonlarını kontrol etmedikleri için CEX'lere kıyasla daha güvenlidir. Yatırımcılar özel anahtar bilgilerini DEX'lere vermediği için bilgisayar korsanları fonlara erişemez. DEX'lerde kimlik kontrolü yapılmadığından, özel finansal bilgilerin sızdırılması riski de yoktur.

Daha Geniş Token Seçimi:

 Merkezi olmayan platformlar, kullanıcıların çok çeşitli kripto tokenleri ile işlem yapmasına olanak tanır. Token bir CEX'te listelenmeden çok önce, DEX'lerdeki IPO'lar aracılığıyla yeni dağıtılan tokenlere erişim elde etmek de mümkün olabilir.

Eksileri

Daha Az Kullanıcı Dostu:

 DEX'lerde kripto ticareti karmaşık teknik bilgi gerektirir ve çoğu yeni kullanıcı için uygun değildir. DEX'ler ayrıca fiat para birimi işlemlerini desteklemez ve bu da kullanıcıların dijital varlıkları fiat para birimleriyle satın almasını zorlaştırır.

İşlemlerin Verimliliği: 

Merkezi olmayan borsalar, işlemleri merkezi borsalar kadar hızlı işlemez. DEX'lerdeki işlem hacmi CEX'lere kıyasla daha düşüktür. Daha düşük hacim ve daha az likidite nedeniyle, işlemlerin DEX'lerde yürütülmesi daha uzun zaman alır ve yüksek ücretler alır.

DEX Örnekleri

Pancakeswap: Pancakeswap, Binance Smart Chain (BSC) üzerine kurulu en popüler DEX'tir. Son derece düşük ücretler ve daha hızlı işlemler sağlayarak kullanıcılara mükemmel ticaret özellikleri sunar. Platform ayrıca, KEK sahiplerine IFO'lar, piyangolar, verim çiftçiliği, şurup havuzları vb. gibi ikincil özellikler ve avantajlar sunar.

Uniswap: Uniswap, kullanıcıların platformda ERC20 tokenlerini değiştirmesine olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir DEX'tir. Kripto topluluğunda lider otomatik piyasa oluşturma platformudur. İlk başarılı DEX'lerden biri olan Uniswap, gelecek vadeden DEX'lerin çoğuna özellikler kazandırdı.

Pangolin: Pangolin, Avalanche üzerinde çalışan ve platformda yerel bir PNG yönetişim tokenine sahip, topluluk odaklı bir DEX'tir. Platform, hızlı ve etkili işlemleriyle tanınır çünkü kullanıcıların birkaç kuruş gibi düşük ücretler karşılığında daha hızlı işlem yapmalarına olanak tanır.

BENQi: BENQi, Avalanche ağı üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir likidite piyasası protokolüdür. Platform, kullanıcıların dijital varlık varlıklarından borç vermelerine, borç almalarına ve faiz kazanmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, protokole likidite sağlayarak BENQi aracılığıyla pasif gelir elde edebilirler.

CEX'ler ve DEX'ler Arasındaki Farklar

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar arasındaki en büyük farklardan biri, CEX'in kullanıcılarının fonlarının kontrolünü ele geçirmesi, DEX kullanıcılarının ise fonlarının kontrolünü elinde tutmasıdır. DEX'lerin yatırımcılar için daha az likidite sağladığı ve merkezi platformlara kıyasla işlemleri gerçekleştirmesinin uzun zaman aldığı bilinmektedir. Merkezi bir platform seçerken, yatırımcılar varlıklarının kontrolünü kaybetmek zorunda kalacaklardı. Öte yandan, merkezi olmayan borsalar, merkezi platformlar kadar çok özellik ve fayda sağlamayabilir. Bununla birlikte, Pangolin gibi bazı yeni çağ DEX'leri, yatırımcılara mümkün olan en iyi özellikleri sağlayarak daha az likidite, yüksek işlem ücretleri, daha düşük işlem hızı gibi sorunları çözüyor.

Çözüm

Bu makalenin önceki bölümlerinde belirtildiği gibi, her iki borsanın da kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlardan birini seçmek, kripto ticaretinde deneyim, bunları nasıl kullanacakları bilgisi, almak istedikleri risk ve ücretler vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ancak, son zamanlarda merkezi olmayan finans patlaması ve DEX kullanımındaki büyük artış göz önüne alındığında, yakın gelecekte kripto ticaret alanına hakim olmaları muhtemeldir.

Son yeniliklerle geliştiriciler, CEX'lere kıyasla geçmişteki tüm dezavantajlarının üstesinden gelerek verimli DEX'ler oluşturuyorlar. Artık DEX'lerde yüksek likidite, düşük ücretler, daha hızlı işlemler gibi özellikleri içerirken, onları gözetim altında tutmaz ve kullanıcıların bilgilerini korurlar. CEX'ler uzun süredir var olmuş olabilir, ancak DEX'ler günümüzde daha çok dolaşımda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ