CFTC, 170'den fazla yatırımcıyı 44 milyon dolardan fazla dolandıran kripto ile ilgili bir Ponzi planını patlattı.

CFTC, 170

 CFTC, 170'den fazla yatırımcıyı 44 milyon dolardan fazla dolandıran kripto ile ilgili bir Ponzi planını patlattı. Bir mahkeme başvurusunda, düzenleyici şimdi diğer para cezalarının yanı sıra planın kurbanlarının iadesini istiyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para yatırımcılarını koruma taahhüdüne uygun olarak, kripto ile ilgili bir Ponzi planını çökertti.

Düzenleyiciden Cuma günü yapılan duyuruya göre, dolandırıcılık planı Sam Ikkurty ve Ravishankar Avadhanam olmak üzere iki kişiyi içeriyordu. Komplo, sanıkların varlıklarını da içeriyordu: Ikkurty'nin sahibi olduğu Jafia LLC, Ikkurty Capital (diğer adıyla Rose City Gelir Fonu), Rose City Gelir Fonu II LP ve Seneca Ventures.

CFTC'nin açtığı icra davasına göre, yukarıda adı geçen sanıklar en az 170 yatırımcıdan hileli olarak 44 milyon doların üzerinde para talep etti. Sanıklar, çeşitli araçlara yapılan yatırımlardan kaynaklanan sahte gelir vaatleriyle onları cezbetti. Liste kripto, türevler, takaslar, emtialar, emtia vadeli işlemleri ve sözleşmeleri içerir.

Düzenleyici ayrıca, CFTC'ye kayıtlı olmadığı için, davalıları bir emtia havuzunun yasa dışı işletilmesiyle suçluyor. Ayrıca, davalıların bahsi geçen fonlarda meşru bir menfaati yoktu, asıl amaçları dolandırıcılık yapmaktı.

CFTC, Kripto Ponzi Şemasının Kurbanları İçin Adalet Arıyor

CFTC şikayetinde, sanıkların en az Ocak 2021'den beri kripto Ponzi planını yürüttüğü yazıyor. Ek olarak, programı aralarında bir web sitesi ve YouTube reklamlarının da bulunduğu çeşitli kanallar aracılığıyla yürüttüler. Eski yatırımcılara, yeni işe alınan ve bilgisiz yatırımcılardan yeni yatırımlar kullanılarak “ödeme yapıldı”.

Dahası, CFTC, sanıkların bir offshore firmasına ve ardından bir yabancı kripto borsasına “milyonlarca dolar” havale ettiğini iddia ediyor. Ayrıca sanıkların bu fonları havuza geri koyduklarına dair hiçbir kanıt yoktu.

CFTC şimdi ABD mahkemesinin sanıklara birkaç parasal para cezası vermesini istiyor. Bunlar arasında dolandırılan yatırımcılar için tazminat, haksız kazanılmış kazançların geri ödenmesi ve kalıcı tedbir kararları yer alıyor. Düzenleyicinin önerdiği ek cezalar, sanıkların herhangi bir tüzel kişiliğe kaydolmasından veya herhangi bir enstrüman ticareti yapmaktan kalıcı olarak yasaklanmasıdır.

Şimdiye kadar mahkeme, sanıkların varlıklarının dondurulmasına ve kayıtların korunmasına karar verdi. Ayrıca, girebilecek diğer yatırımcı fonları için geçici bir alıcı atadı.

Kripto Ponzi Şemalarının Peşinde

Nisan ayında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) patronu Gary Gensler, kurumu ve CFTC'nin kripto para birimlerini düzenlemek için ortaklaşa çalışacağını açıkladı. Daha önce, iki ajans, söz konusu rolü kimin üstleneceği konusunda bir çekişme içindeydi.

Ikkurt başvurusu, CFTC'nin kriptoyla ilgili Ponzi şeması faillerine karşı aldığı bir dizi yaptırım eyleminin en sonuncusu. Düzenleyici, Mart ayı başlarında 44 milyon dolarlık Bitcoin Ponzi planı için dört sanık aleyhine benzer bir dosyalama yaptı. CFTC, ay ortasında başka bir dosyalama daha yaptı. Kripto para birimlerini içeren 59 milyon dolarlık bir dolandırıcılık planı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ