Harvard Kennedy Okulu'nda finansal düzenlemeleri kapsayan bir konferans serisinde konuşan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı Heath Tarbert, ajansın kripto para birimleri konusundaki mevcut pozisyonuna değindi.

CFTC Başkanı Konuştu: Hala Kripto Para Alanını Anlamaya Çalışıyoruz

Kısacası, kendisinin ve meslektaşlarının hala alanı anlamaya çalıştığını ve aynı zamanda sektörün iki ana konusunu tanımladığını söylüyor.

“Büyük ölçüde, şu ana kadar kripto paraların büyük çoğunluğuyla ilgili iki büyük sorun - ya da“ sorunlar ”demeliyim - bir numaralı kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı. Bu yüzden, eğer yanlış yapılırsa, AML / CTF’imizi mahvedebilecek şeyler bunlar.
Bu yüzden geçenlerde iki hafta önce FinCEN, SEC ve CFTC ortak bir bildiri yayınladık. “Düzenlenmiş şirketlerimizden biriyseniz ve düzenlediğimiz ürünlerle uğraşmasanız bile” dijital varlıklar, kripto para birimleri, vs. ile ilgili olarak, kara para aklama karşıtı yasaları, Yurtseverlik Yasasını vb. bunları uygulamak zorundasınız. Yani bu konuda çok açıktık.
İkinci sorun yatırımcı koruması oldu. Bu ICO'lar [ilk madeni para teklifleri] - insanlar bu “kripto para birimleri, varlıklar” diye adlandırıyorlar ve dolandırıcılık planlarından başka bir şey olmayabilirler. Yani bunlar şu ana kadar olan meseleler. ”

Sanayiye rehberlik edecek belirli ilkeler bulunmamakla birlikte, Tarbert, margin ticareti, dijital varlıkların saklanması ve Mark Zuckerberg'in Kripto projesi olan Libra ile ilgili konuları da düşündüklerini söylüyor.

“İlk önce, istikrarlı bir değer bozukluğu meselesi olduğunu düşünüyorum. Şu anda, eğer bir varlık bir emtia tarafından destekleniyorsa ve bu durum bizim yetki alanımıza dahil olacaksa - ama sadece destek meselesine sahip olduğunuzdan ve potansiyel risk ve diğer risklerden kaynaklandığınız için değil bu konu hakkında konuşmamız gerekiyor. G7 raporu - ama o belirli dijital varlık hakkındaki ilginç şey, bunun potansiyel kapsamı.
Sanırım ilk defa, global bir stablecoin olasılığı var ve bu da bir çok ek konuyu gündeme getiriyor: para politikası, sistemik risk, vb. Ne olduğunu ve ne yaptığını tam olarak anlamak için zamana ihtiyacımız var. ”

Harbert ayrıca, ajansın pazarları korumak için kendi yetki alanı dışındaki bir kuruluşu nasıl hedefleyebileceğini de açıklıyor.

“Yargı. İşte nasıl çalışıyor. Eğer bir mal ise, CFTC’nin yetki alanına girer. Bir malın bir türevi ise, o zaman onu düzenleriz ve aynı zamanda icra yetkisine de sahibiz. Bu sadece bir meta ise, zorunlu bir düzenleyici otoritemiz yoktur, ancak dolandırıcılık ve manipülasyon için uygulayıcı bir yetkimiz söz konusu olur.
Çünkü vadeli işlem borsasında olmayan bir emtia piyasasında dolandırıcılık olsaydı, yine de vadeli işlem piyasalarının istikrarını etkileyebilirdi… Ancak, pazarlarımızı etkilediği için meydana gelen dolandırıcılık ve manipülasyon varsa, teorik olarak uygulama yetkisine sahibiz. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ