Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, XRP'nin bir menkul kıymet veya emtia olup olmadığının henüz net olmadığını söyledi.

CFTC Başkanından Çarpıcı XRP Açıklaması Geldi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, XRP'nin bir menkul kıymet veya emtia olup olmadığının henüz net olmadığını söyledi.

Tarbert Pazartesi günü Cheddar gazetesine verdiği demeçte “Net değil. Bizi izlemeye devam edin. Sorunun bir kısmı SEC [Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu] ile paylaştığımız yargı yetkimizdir. Bu bir menkul kıymet ise kendi yetki alanına girer. Eğer bu bir meta ise bizimkinin yetki alanına düşer ” ifadelerini kullanıyor.

Başkan, CFTC'nin “hangisinin hangi kutuya düştüğünü gerçekten düşünmek için” geçen yıl SEC ile yakın bir şekilde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Pazartesi günkü röportajında görüşlerini yineleyen Tarbert'e göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) emtia değil, menkul kıymetler. Geçen Ekim ayında “Bitcoin konusunda çok nettik: Bitcoin bir emtia. Ethereum hakkında şimdiye kadar hiçbir şey söylemedik. CFTC başkanı olarak benim düşünceme göre Ethereum bir metadır” demişti.

Dünyanın üçüncü büyük kripto para birimi olan XRP'nin durumu bir tartışma konusu oldu. 2018'de bir grup XRP yatırımcısı, Ripple ve yöneticilerine karşı devlet ve federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiklerini iddia ederek dava açmışlardı. Daha sonra grup değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Dava hala devam ediyor. Ripple, XRP'nin “bir“ yatırım sözleşmesi ”olmadığı için bir menkul kıymet olmadığı düşüncesinde.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ