Kripto Para Darbesi DeFi Platformlarına Uzanıyor

CFTC, Devam Eden Kripto Para Birimi Çatışmasında DeFi Platformlarını Hedef Aldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi düzenleyici kurumlar kripto para birimi endüstrisine yönelik incelemelerini yoğunlaştırırken, merkezi olmayan finans (DeFi) platformları kendilerini en son baskının hedefinde buluyor.

Coindesk tarafından yayınlanan bir rapora göre CFTC, önde gelen üç DeFi platformu (Opyn, ZeroEx (0x Protocol) ve Deridex) hakkında, yatırımcılar için yasa dışı türev alım satım faaliyetlerini kolaylaştırmakla suçlayarak bir soruşturma başlattığını duyurdu.

CFTC'nin İddiaları ve Cezaları

CFTC'nin iddiaları, kripto para birimleri kullanarak yasadışı kaldıraçlı emtia ticareti sunan Opyn ve Deridex etrafında dönüyor. Platformlar, vadeli işlem komisyonu tüccarları olarak kayıt yaptırmamak ve Banka Gizlilik Yasası'nda öngörülen tüketici koruma düzenlemelerini ihlal etmekle suçlanıyor.

Bu iddialara cevaben CFTC, platformlardan bu ihlalleri durdurmalarını ve ceza olarak para cezası ödemelerini talep etti. CFTC, Opyn için 250.000 $, ZeroEx için 200.000 $ ve Deridex için 100.000 $ para cezası önerdi.

CFTC'nin icra direktörü Ian McGinley, DeFi platformlarının kripto para alanının gelişen ortamında yasal olarak faaliyet göstermek için belirli kurallara uymasının önemini vurguladı. DeFi sektörü nispeten yeni ve karmaşık olsa da, İcra Bölümü'nün ABD vatandaşlarının dijital varlık türevleri ticareti yapmasına olanak tanıyan kayıtsız platformları uyarlamaya ve şiddetle takip etmeye kararlı olduğunu vurguladı.

İşbirliği Cezanın Azaltılmasına Yol Açtı

ZeroEx'in CFTC ile işbirliği yapmayı seçtiğini ve bunun sonucunda şirkete verilen para cezasında indirim yapıldığını belirtmek gerekir. Bu işbirlikçi yaklaşım, DeFi platformlarının karşılaştığı düzenleyici zorlukları ve kripto para sektöründe değişen düzenleyici ortamda gezinme çabalarını vurgulamaktadır.

 SEC ve CFTC kripto para ile ilgili faaliyetlere yönelik baskılarını sürdürürken, DeFi platformlarının yasal incelemelerden ve olası cezalardan kaçınmak için düzenleyici gerekliliklere uymaya öncelik vermeleri gerekmektedir. Dijital varlıkları çevreleyen düzenleyici ortam dinamik olmaya devam ediyor ve sektör katılımcılarının tetikte kalmasını ve değişen kurallara ve uygulama önlemlerine uyum sağlamasını gerektiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ