New York merkezli blockchain istihbarat şirketi Chainalysis, en son kripto suç analizleri kapsamında daha fazla ışık tutmak için yeni bir girişim başlattı.

Chainalysis’in Kuzey Kore ve İran

New York merkezli blockchain istihbarat şirketi Chainalysis, en son kripto suç analizleri kapsamında daha fazla ışık tutmak için yeni bir girişim başlattı.

4 Mayıs'ta yayınlanan firmanın yeni Crypto Crime raporu, kripto alanında yasadışı işlemler için kullanılan mekanizmalara ve rotalara ilişkin bilgiler sağlıyor.

Chainalysis, yeni serisini başlatırken, yeni alanlarında analiz edilen kuruluşların hiçbirinin şu anda aktif soruşturma altında olmamasına rağmen, kolluk kuvvetleri, düzenleyiciler, siber güvenlik firmaları ve uyum profesyonelleri tarafından devam eden çalışmaları desteklemek için bilgi yayınladığını söylüyor.

Black Host durumunda, sağlayıcı hizmetleri için kripto para birimi satın almayı da destekleyerek başka bir takma isim koruma katmanı ekler.

Her ne kadar birçok kullanıcının gizlilik endişeleri meşru olsa da, Chainalysis, Black Host durumunda, analizinin hizmetlerinin Mayıs 2018'de Kuzey Kore hükümetiyle uyumlu siber suçlu Lazarus ile ilişkili bir Bitcoin (BTC) adresi tarafından kullanıldığını belirlediğini belirtiyor.

Chainalysis brifinglerinin ikincisi, İran'ın kripto para birimi borsa ekosistemine, özellikle popüler bir yerel ticaret platformu Farhad Exchange'e dikkat çekiyor.

Localbitcoins gibi yerleşik kripto eşler arası sahaları, ABD'de yaptırım ihlallerinden kaynaklanan para cezaları korkusuyla İran'daki operasyonlarını durdurmuş olsa da, iç borsalar çalışmaya devam etti. Bu, Merkez Bankası'nın son yıllarda özel kripto para birimi projelerini çökertme taahhüdüne rağmen gerçekleşti

Borsaya atfedilen 20.000'den fazla BTC adresi, Chainalysis tarafından 46.000'den fazla işlemde yer almıştır. Bunların son aylarda daha az aktif hale geldiği ve genel olarak 1 Bitcoin'in altında bir işleme sahip olduğu iddia ediliyor. Bununla birlikte, 29 Nisan itibariyle işlem yapmaya devam ediyorlar ve platformla ilişkili adresler 7.993,09 BTC aldı ve 2016'dan beri 7,978,77 BTC gönderdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ