Chainalysis bir kripto olay yanıt programı başlattı.Kripto korsanları ve fidye yazılımı saldırıları yeni zirvelere ulaştı.

Chainalysis, Kripto Suçu Mağdurları İçin 24 Saat Destek Yanıt Programı Başlattı

Chainalysis bir kripto olay yanıt programı başlattı.Kripto korsanları ve fidye yazılımı saldırıları yeni zirvelere ulaştı.

Bu yılın başından beri kripto piyasasının ilgi odağı, düşen kripto fiyatları oldu. Ancak, birçoğunun artık dikkat etmediği bir endişe alanı var. Yakın tarihli bir CipherTrace verileri, kripto para birimlerinin son 12 ayda yasadışı kullanımlarından daha fazla yasal kullanımının olduğunu gösterdi.

Rapora göre, kriptoların hileli amaçlarla kullanılması, geçen yıl dijital para birimlerinin işlem hacminin yalnızca yüzde 0,15'ini oluşturuyordu. Bununla birlikte, blockchain veri platformu Chainalysis, bu yılın başından bu yana yasadışı kripto kullanımında bir artış olduğunu iddia ediyor.

 Yeni rapor, Dogecoin (DOGE) kullanılarak artan yasadışı aktiviteyi tanımlıyor. Bu nedenle Chainalysis, kripto ile ilgili dolandırıcılıklarla mücadele etmek için bir hizmet başlattı. Platform, hizmete “kripto olay yanıt programı” adını verdi. Kripto ile ilgili dolandırıcılık veya bilgisayar korsanlarının kurbanları için günün herhangi bir saatinde kullanılabilir.

Chainalysis'in Yeni Programı Hakkında Daha Fazla Detay

Chainalysis yeni hizmetini Çarşamba günü bir blog yazısı aracılığıyla duyurdu. Duyuruya göre, hack ve fidye yazılım saldırılarındaki artış, bu hizmeti başlatmalarının ana nedeniydi. Gönderi, artan güvenlik riskleri kontrol edilmeden devam ederse, birçok potansiyel yatırımcının sektöre olan güvenini kaybedeceğini belirtti.

Yazının bir kısmı şöyle: Bu hizmet için ana hedef kitlemiz kripto saldırılarının kurbanı olan firmalar ve bireylerdir. Kripto fidye talep eden bilgisayar korsanları ile ağları hacklenen kuruluşlar da bu hizmeti kullanabilir.

Gönderiye göre, mağdurlar bu yanıt hizmetine günün herhangi bir saatinde erişebilir. Bu nedenle, sorunlarına anında ilgi ve destek alabilirler. Hizmet, çalınan fonların izini sürme konusunda deneyimli uzmanlardan oluşan bir ekibe sahiptir. Bu uzmanlar, mağdurların ihtiyaçlarına uygun şekilde ve her zaman hizmet etmek için gruplar halindedir.

Gönderi ayrıca, uzmanların aktarılan fonları geri almak için kolluk kuvvetlerine ve uygun makamlara danışabileceğini kaydetti. Aktarılan fonlar, bilgisayar korsanlarının çalınan fonları bir hesaptan diğerine veya birden fazla hesaba taşıdığı anlamına gelir.

Artan Bilgisayar Korsanlığı ve Fidye Yazılımı Saldırıları Vakaları

Chainalysis web sitesinden elde edilen veriler, fidye yazılımı saldırganlarının Ocak ve Aralık 2021 arasında 730 milyon dolardan fazla kazandığını ortaya koydu. Chainalysis'in üst düzey öneticilerinden Kim Grauer, geçen yıl ortalama fidye yazılımı ödemelerinde yüzde 34'lük bir artış olduğunu ekledi.

Bunun nedeni, bu saldırganların büyük cepleri olan üst düzey firmaları hedef almaya başlamasıydı. Birden fazla veri, saldırı ve istismarın bu yılın başından bu yana önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Immunuefi  bir kripto güvenlik şirketi tarafından yakın zamanda yayınlanan bir endüstri raporu, bilgisayar korsanlarının yalnızca bu yılın ilk çeyreğinde 1,1 milyar dolardan fazla para kazandığını gösterdi. Bu miktar, bilgisayar korsanlarının 2021'in ilk çeyreğinde 154 milyon dolar  aldıklarının yaklaşık sekiz katı.

Immunuefi raporu ayrıca bilgisayar korsanlarının çalınan fonlarını işlemek için köprüler arası platformları kullandığını da belirtti. Raporda, bu yılın çalınan kripto fonlarının çoğunun Ronin ve Wormhole çapraz köprü platformlarında kaydedildiği de belirtildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ