Metaverse'deki blok zinciri tabanlı sanal gayrimenkul, talepte sağlam bir artış gördü ve fiyatlar 30 ayda yüzde 879 arttı.

Chainalysis Raporu: Gayrimenkul ve Oyun, Meta Veri Tabanında Yoğun Talep Görmeye Devam Ediyor

Metaverse'deki blok zinciri tabanlı sanal gayrimenkul, talepte sağlam bir artış gördü ve fiyatlar 30 ayda yüzde 879 arttı.

VR ve NFT teknolojilerinin Metaverse ile kesişmesi, tüketiciler için yeni sürükleyici deneyimlerin kilidini açabilir.

2022'nin başından bu yana kripto alanında büyük bir yavaşlama olsa da, Metaverse'in bazı grupları patlamaya devam ediyor. Chainalysis'in en son raporu, gayrimenkul ve oyunun Metaverse'de gelişmeye devam ettiğini gösteriyor.

Blockchain analitik firması, büyüme karşılaştırmalarını açıklamak için daha geniş bir zaman ufku alıyor. Eylül 2019'dan Mart 2022'ye kadar blockchain tabanlı sanal gayrimenkul fiyatları yüzde 879 arttı. Öte yandan, gayrimenkul fiyatı yüzde 39 arttı.

Elbette sanal gayrimenkul sektörü, mutlak boyutta gayrimenkul sektörüyle boy ölçüşemez. Chainalysis şunları ekliyor: “Sanal gayrimenkul fiyatlarındaki artışın fiziksel gayrimenkulün büyümesini %532 oranında geride bırakması yine de şaşırtıcı”.

Rapor: Metaverse 2030 Yılına Kadar 5 Trilyon Dolar Değerinde Olabilir

Ama bu çılgınlığı Metaverse özelliklerinin arkasına iten nedir? Chainlaysis, sanal gayrimenkul sahibi olmanın günümüzdeki bazı faydalarını ve olası faydalarını açıklıyor.

Günümüz yardımcı programları, gömülü videolar, resimler, NFT'ler ve etkileşimli nesneleri içerebilir. Ayrıca Oyna ve kazan entegrasyonlarını da içerebilir. Bununla birlikte, en önemli ayırt edici faktörlerden biri, özel etkinliklere ve NFT kapılı topluluklara erişimdir. Bu özellik özellikle NFT talebine büyük bir destek sağlayarak sanal gayrimenkul satışlarına dönüşmüştür.

Chainlysis, popüler BAYC projesinin NFT'lerini eğlence ve dijital toplulukla bir araya getirdiğini açıklıyor. Bunu başarılı bir şekilde 310 milyon dolarlık metaverse arazi satışına çevirdiler.

Muhtemel yardımcı programlardan bazıları kiralama ve leasing, gelecekteki VRE NFT'lerinin ücretsiz airdrop'larının yanı sıra gelecekteki AR/VR entegrasyonları ve işlevleridir.

Meta Veri Deposu Projelerinin Karşılanabilirliği

Chainalysis'e göre, Metaverse arazi fiyatlandırması için en büyük farklılaştırıcı faktör, sanal gayrimenkul barındıran blok zinciridir. Örneğin Solana'da inşa edilen metaverse arazileri, Ethereum'daki Metaverse arazilerine kıyasla çok daha düşük giriş seviyesi fiyatlandırmasına sahiptir.

Bunun basit nedeni, Solana'nın 0,0025 dolarlık ortalama gaz ücretinin, Ethereum'un ortalama 5 ila 50 dolarlık gaz ücretinin çok küçük bir kısmı olmasıdır. Böylece, metaverse arazi sahipleri ve geliştiricileri Solana'da daha iyi ve daha uygun fiyatlı fırsatlar görebilir.

Bununla birlikte, Ethereum tabanlı Metaverse projeleri, Layer-2 ölçeklenebilirlik platformu Polygon ile de bütünleşiyor. Bu Ethereum yan zinciri, Solana'ya rekabetçi fiyatlandırma ve hız performansı sunar.

Bir başka ilginç gözlem, kullanıcıların arazi sahibi olma süresidir. Chainlaysis, 11 Ethereum tabanlı meta veri deposundaki varlıklarla ilgili verileri getirdi. Buldukları şey, çevirme niyetiyle çok yüksek bir spekülatif faaliyet olduğuydu. Rapor şunları ekliyor:

Çalıştığımız 11 projeden 10'unda kullanıcılar VRE NFT'lerini NFT koleksiyonunun yayında olduğu sürenin %25'inden daha az bir süre boyunca tuttular. 11 kişiden 6'sında, %15'in altında tuttular. Diğer bir deyişle, yukarıdaki projelerin çoğunda VRE satın almaları en iyi şekilde "dönüştürme" olarak nitelendirilebilir.

Chainalysis ayrıca OVR Lands'in en uzun bekleme sürelerine sahip sahiplerine sahip olduğunu buldu. Bunun nedeni, inşaat için zaman alan ucuz ve bol arazinin mevcudiyetiydi.

Chainalysis ayrıca Metaverse'deki sanal gayrimenkulün uzun vadeli değerinin bir dizi faktöre bağlı olacağını açıkladı. Her şey AR/VR sistemlerinin daha fazla birlikte çalışabilir mi yoksa tescilli mi olduğuna bağlı olacaktır.

Facebook-ebeveyn Meta, Metaverse'i tıpkı internet gibi “ulusal sınırları aşan birbirine bağlı bir sistem” olarak tasavvur etti. Geçen ay Meta, Microsoft ve Epic Games gibi Büyük Teknoloji şirketleri de Metaverse Standartlar Forumu'nu (MSF) kurdu. Bu grup AR, VR, Web 3 ve Metaverse gibi yeni teknolojiler için açık forumlar oluşturmayı amaçlıyor.

Umarım, bu şirketler Metaverse'i mevcut metaverse projeleri ve blok zinciri teknolojisi ile uyumlu bir şekilde inşa edeceklerdir.

VR Teknolojilerinin ve Blockchain Oyunlarının Benimsenmesinden Yararlanma

Raporda Chanalysis, birlikte çalışabilirlik yönüne ek olarak, blok zinciri tabanlı Metaverse projelerinin VR'nin benimsenmesinden daha fazla yararlanma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Sürükleyici sanal deneyimler, kullanıcıların metaverse arazilerinin NFT tabanlı mülkiyetlerinin somutluğunu deneyimlemelerine olanak tanıyacaktır.

Bu bizi, son dört yılda yüzde 28,5'lik bir bileşik yıllık büyüme oranıyla büyüyen VR tabanlı oyun endüstrisine yönlendiriyor. Blockchain tabanlı oyunlar, bu günlerde sıklıkla metaverse projelerine bağlandı.

Blok zinciri tabanlı oyun projeleri ve meta veri tabanı, daha açık uçlu ekonomiler oluşturmak, bireyleri birbirine bağlamak ve bilişim teknolojilerini birbirine bağlamak gibi bazı ortak hedefleri paylaşıyor. çoklu topluluklar, dijital mülkiyetin sınırlarını zorlamak ve sanal dünyayı mümkün olduğunca sürükleyici hale getirmek.

Ayrıca, blockchain tabanlı yaşlanma projeleri son zamanlarda büyük bir artış gördü. Son çeyrek için, blockchain tabanlı oyun firmaları, önceki çeyreğe göre yüzde 150 artışla 2,5 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir artış sağladı.

Chainalysis ayrıca EA sporları için tüm vaka çalışmasını ve blockchain tabanlı oyun endüstrisini meta veri tabanına harmanlayarak yeni gelir akışlarının nasıl kilidini açabileceklerini açıklamaya devam ediyor. Ayrıca, EA sporlarının daha fazla ekonomik fırsatın kilidini açmak için NFT'nin gücünden nasıl yararlanabileceğini açıklamaya devam ediyor. Rapor şunları not ediyor:

NFT'ler, EA Sports için önemli ek gelir sağlayabilir. Oyuncuların NFT'lere 65$ harcadığı ve 65$ değerinde ikincil piyasa faaliyetine katıldığı en düşük yeniden satış hacmi modelimiz (%100).

Sonuç olarak, gerçekleşen teknolojik değişimler çok hızlıdır. Ancak metaverse, VR, oyun vb. teknolojilerin kesişmesiyle yeni müşteri deneyimlerinin kilidini açabiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ