En son Chainalysis raporu, kripto sektöründe kara para aklama faaliyetlerinde önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

En son Chainalysis raporu, kripto sektöründe kara para aklama faaliyetlerinde önemli bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

Kripto daha yaygın hale geldiğinden, sektörde bir sorun ya da başka bir konu olmuştur. Bu, bazı yatırımcıların piyasaya girme konusundaki endişelerinin geçerli olduğunu gösteriyor. Bu kötü niyetli aktörlere yönelik yaygın bir kısıtlamaya rağmen, her zaman kendilerini yeniden icat etmenin yeni bir yolunu bulurlar. Bu, kripto sektöründe kara para aklamadaki artışı detaylandıran en son Chainalysis raporunda vurgulanıyor.

Veri Analiz Kuruluşu, Son İki Yılda Kara Para Aklamada Keskin Bir Artış Gördü

 Chainalysis raporuna göre, bu kötü niyetli aktörler, kripto sektörü aracılığıyla aklanan yasadışı nakit miktarına yaklaşık 8,6 milyar dolar katkıda bulunabilir. Veri analizi kuruluşu iki yıl öncesine kıyasla keskin bir artış görse de, rakam 2019'a kıyasla hala geniş bir boşluk içeriyor. 2019 raporunda Chainalysis, sektörde yaklaşık 10.9 milyon dolarlık kripto paranın aklandığını söyledi. Ancak rekoru elinde bulunduran şirket, rakamların beş yıllık bir süre içinde 30 milyar doların üzerine çıktığını da duyurdu.

Suçlular, Dijital Varlıklar Aracılığıyla Aklamada Fiziksel Nakitten Daha Fazla Değer Elde Etti

Chainalysis raporu ayrıca fiziksel nakit ticareti ile çevrimiçi işlemler arasındaki büyük farkları da tartıştı. Raporda, Blockchain'in şeffaf olduğu ve yetkililerin bu varlıkları izlemesine yardımcı olabileceği belirtildi. Bununla, hangi cüzdanların hangi yasadışı edinilmiş dijital varlığı barındırdığını görebilir ve başka bir cüzdana taşındığında bir bildirim alırlar. Chainalysis ayrıca suçluların kripto para aklamada fiziksel nakitten daha fazla değer elde ettiğini belirtti. Chainalysis raporu ayrıca, tüm rakamın sadece %47'sini temsil eden merkezi borsalar aracılığıyla kara para aklamadaki düşüşü de vurguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ