Dolandırıcılık, kripto kışı devam ederken bilgisayar korsanları için daha az cazip bir iş haline geldi.

Dolandırıcılık, kripto kışı devam ederken bilgisayar korsanları için daha az cazip bir iş haline geldi. Bilgisayar korsanları, birkaç yeni DeFi uygulamasından yararlanabilme ihtimali karşısında hala heyecanlılar.

Yeni bir kripto suç raporu, bu yıl başladığından beri daha az insanın kripto dolandırıcılığına düştüğünü gösterdi. Bu sayıdaki düşüş, dijital varlıkların düşen fiyatları ve deneyimsiz kripto yatırımcılarının piyasadan çıkmasıyla aynı zamana denk geliyor. 16 Ağustos'ta yayınlanan rapor, bugüne kadarki kripto dolandırıcılığı kazançlarının 1,6 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, rakam kripto dolandırıcılıklarından elde edilen gelirde yüzde 65'lik bir düşüşü temsil ediyor. Raporda şunlar yazıyor;

Kripto dolandırıcılığı kazançları, bu yılın başından bu yana Bitcoin fiyatına paralel olarak düştü. Ayrıca, bu yıl şimdiye kadar dolandırıcılığa yapılan en düşük kümülatif tek transfer sayısı, dört yıldır ilk kez oldu.

Raporun yazarı ve Chainalysis'in siber suçlar araştırmasında lider olan Eric Jardine, yükseliş döngüsü sırasında ayı döngüsünden çok gerçek yatırım fırsatları olamayacak kadar iyi olduğunu açıkladı. Bu nedenle, bu dönemde daha fazla kripto yatırımcısı dolandırıcılığa düşebilir. Ancak, bu dolandırıcılıklara düşenlerin çoğunun pazara yeni girenler olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Chainalysis

Çeşitli istatistikler, yükseliş döngüsü sırasında kripto piyasasına genellikle çok sayıda yeni girenin olduğunu gösteriyor. Jardine ayrıca sonuçların, bilgisayar korsanlarının 3,5 milyar dolar gelir elde ettiği 2021 Finiko ve PlusToken dolandırıcılıklarından etkilenmiş olabileceğini söyledi.

Ancak araştırmacı, bu yılın en önemli dolandırıcılık gelirinin 273 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Tutar, esrar bağlantılı e-büyüme hizmetindeki yatırımcıların hesaplarına erişemediği Juicyfields.io'dan  esrar yatırım platformu  alındı.

Kripto Tabanlı Bilgisayar Korsanlığında Artış

Kripto dolandırıcılık gelirlerinde düşüş olsa da Jardine, kripto tabanlı hacklemede artış olduğuna dikkat çekti. Bu hack, Temmuz 2022'de yüzde 58,3 arttı ve o ay için 1,9 milyar dolar kazanç sağladı. Bununla birlikte, miktar, 1 Ağustos 2022'de meydana gelen göçebe köprüsünde 190 milyon dolarlık istismarı içermiyordu.

Kaynak: Chainalysis

Jardine'e göre, bu artış, esas olarak, geçen yıl başlayan bir patlama olan DeFi uygulamalarındaki büyük artıştan kaynaklanıyor. "Bilgisayar korsanları, açık kaynak kodlarını kapsamlı bir şekilde inceleyebildikleri ve zayıf noktaları belirleyebildikleri için DeFi protokollerini kolayca kullanabilirler." Ancak Jardine, sağlamlık gibi daha yeni akıllı sözleşme dillerinin, kod denetimini mümkün kıldığı için DeFi uygulamaları için daha iyi güvenlik sağlamaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Raporda ayrıca, bu bilgisayar korsanlarının çoğunun, Kuzey Kore sponsorluğundaki Lazarus grubu gibi iyi eğitimli hacker gruplarından olduğu da belirtildi. Bu grup, tüm kripto korsan istismarlarının yaklaşık yüzde 50'sinden sorumludur. Chainalysis araştırmacısı ayrıca, bu yıl darknet pazar gelirinde yüzde 43'lük bir düşüş olduğunu söyledi.

Bunun başlıca nedeni, Rus karanlık ağının  Hydra pazarının Alman kolluk kuvvetleri tarafından kapatılması olan 5 Nisan 2022'dir. Karanlık ağlar, kripto para birimlerinin birincil ödeme aracı olduğu, mal ve hizmetlerin ticareti için yasa dışı pazarlardır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ