Chainlink'in Oracle hizmeti, DeFi için kritik hale geldi ve Bank of America'ya göre, geçen yıl DeFi'nin vahşi büyümesinin ana itici gücü oldu.

 Chainlink'in Oracle hizmeti, DeFi için kritik hale geldi ve Bank of America'ya göre, geçen yıl DeFi'nin vahşi büyümesinin ana itici gücü oldu. Şu anda 60 milyar doların üzerinde DeFi, ağ DeFi'nin ötesine geçerek NFT'lere ve daha fazlasına geçerken Chainlink oracles ile bağlantılı akıllı sözleşmelerle güvence altına alındı.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), 2021'de kripto para piyasasının belirleyici trendlerinden biriydi ve sektör geçen yıl 18 milyar dolardan 250 milyar doların üzerine çıktı. Ethereum, DeFi'deki yükseliş için tüm övgüleri alırken ve haklı olarak, yeni bir rapor DeFi hareketinin isimsiz kahramanı Chainlink'e ışık tutuyor.

Chainlink, gerçek dünyadaki veya blok zinciri dışı kaynaklardan veri besleyen merkezi olmayan bir düğüm ağıdır. Neredeyse tüm diğer merkezi olmayan uygulamalarda kullanılan Oracle'ları ile lider Oracle ağıdır.

Chainlink Nedir? LINK Token ve Chainlink Teknolojisi Kılavuzu

Bank of America (BofA) tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre Chainlink, DeFi'nin yükselişindeki rolü nedeniyle yeterince beğeni görmedi. Chainlink'in kurucusu Sergey Nazarov ile bir yatırımcı görüşmesinden sonra, bankadaki analistler, Chainlink'in muhtemelen oyun, finans ve kumar dahil olmak üzere çeşitli diğer sektörlere blok zincirinin genişlemesine öncülük edeceğini söyleyen raporu yayınladı.

DeFiLlama'dan alınan verilere göre, basın zamanında, DeFi uygulamalarında kilitli 208 milyar dolar var. Çok zincirli bir DeFi platformu olan Curve, MakerDAO, Convex Finance, AAVE ve Anchor dahil olmak üzere diğer büyük oyuncularla birlikte 19.8 milyar dolarlık kilitli toplam değer TVL ile listelerde lider durumda.

 Chainlink, DeFi'nin Yükselişini Ateşledi

DeFi, pek çok hizmeti tek bir şemsiye terimde toplar, ancak bunun püf noktası, herhangi bir merkezi aracı içermeyen finansal hizmetler olmalarıdır. AAVE gibi protokolleri ödünç verme ve ödünç alma veya Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar olabilir.

Bu platformların sorunsuz çalışması için blockchain dışı platformlardan gelen verilere ihtiyaçları var. Örneğin, bir borç verme ve ödünç alma platformu olan AAVE'yi ele alalım. Ethereum tabanlı bir platform olarak, yalnızca Ethereum ağında bulunan verileri kaynaklayabilir. Ancak, diğer zincirlerden, borsalardan ve daha fazlasından çeşitli kripto para birimlerinin fiyatları gibi veriler gerektirir.

İşte burada Chainlink Oracle'lar devreye giriyor. Bu merkezi olmayan Oracle'lar, çeşitli kaynaklardan veri toplar ve bu platformlar için kullanılabilir hale getirir.

BofA'ya göre, DeFi'nin 2021'deki yükselişi “hibrit akıllı sözleşmelerin veya kendi kendini yürüten ve kurcalamaya karşı korumalı dijital anlaşmaların, gerçek dünya verilerine piyasa fiyatları, zaman gibi gerçek dünya verilerine doğrulanabilir ve güvenli bir şekilde erişme yeteneği ile tetiklendi. Gün, hava durumu ve GPS konumu.”

15 Şubat itibariyle, Chainlink oracles tarafından güvence altına alınan akıllı sözleşmelerde 2020'de yalnızca 7 milyar dolardan 60 milyar dolarlık mevduat vardı. Ek olarak, Chainlink NFT dağıtımı ve oyun için en az 2,5 milyon doğrulanabilir rastgele sayı üretti. Bu kayda değer bir artış çünkü 2020'de bu sayı neredeyse sıfırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ