Chainlink, Web3'te büyük bir gizlilik devrimine neden olmaya çalışıyor.

Chainlink, Güvenli Çok Taraflı Hesaplama ile Web3 Gizlilik Devrimini Sürdürüyor: LINK Fiyat Etkisi İleride

Chainlink, Web3'te büyük bir gizlilik devrimine neden olmaya çalışıyor. SMPC'nin bireyler, kurumlar, araştırmacılar vb. için çeşitli faydaları vardır.

Gizliliği koruyan hesaplama olarak da adlandırılan Güvenli Çok Taraflı Hesaplama (SMPC), tarafların girdileri gizli tutarken girdileri üzerinden işlevleri ortaklaşa hesaplamaları için yöntemler oluşturmak üzere kriptografinin bir alt alanı olarak çalışır. Başka bir deyişle, birçok kişinin bilgilerini gizli tutarken hesaplamalar üzerinde birlikte çalışmasını sağlar.

Bu, kara kutu işlevselliğini etkinleştirerek yapılır. Chainlink tarafından yazılan bir blog gönderisine göre, SMPC, kilit önemi göz önüne alındığında, Web3 Gizlilik Devrimi'ni yönlendirme çabalarına liderlik etmek için kullanılabilir. SMPC, tıbbi araştırma, finansal işlem, dağıtılmış oylama, özel teklif verme ve açık artırmaların yanı sıra hassas bilgilerin analiz edilmesi gereken AI/ML öğrenme süreçleri için önemlidir.

Tipik bir SMPC protokolünde, her taraf bir parça özel veri tutar ve tüm taraflardan girdi gerektiren bir işlevi hesaplamak ister. Protokol aracılığıyla taraflar, şifreleme veya maskelenmiş paylaşımlar gibi girdi verilerini değiş tokuş etmek için gizliliği koruyan teknikler kullanır ve ardından işlevi toplu olarak hesaplar.

Chainlink tarafından temel olarak dikkate alınması, bireyler, geliştiriciler, kuruluşlar ve araştırma grupları için sağladığı faydalardan kaynaklanmaktadır.

SMPC, kuruluşların veri koruma yönetmeliklerini (ör. GDPR, HIPAA) karşılamasını sağlayarak yasal uyumluluğu destekler. Bu, hassas verileri ifşa etmeden analiz ederek yapılır. Ayrıca, hesaplama süreci boyunca veri gizliliğinin korunmasını sağlayarak güvenlik ihlallerine karşı korumayı artırır.

Ayrıca, gizliliği koruyarak ve kurumlar arası işbirliğini ve bilgi paylaşımını teşvik ederken, araştırmacıların ve kurumların birden çok kaynaktan gelen verileri güvenli bir şekilde toplayıp analiz etmesini sağlayarak daha iyi işbirliği sağlar. SMPC, yüksek doğruluğuna ve gelişmiş işlevselliğine ek olarak verileri kırar ve kuantum saldırılarına karşı korumak için katılımcılar arasında dağıtır.

Web3'te SMPC'nin Alaka Düzeyi

Makalede Chainlink, bir web3 cüzdanının özel anahtarlarının MPC uyumlu bir blok zinciri ortamında birden fazla taraf arasında bölünebileceğini açıklıyor. M-cüzdan işlemlerinin güvenliğini ve kontrolünü artırmak için, herhangi bir işlevi yürütmek için anahtar parçalarına sahip minimum sayıda katılımcının katılması gerekir.

Örneğin emanetçiler, dijital varlıkları güvence altına almak ve işlemleri imzalamak için MPC tabanlı Web3 cüzdanlarını kullanır. Bu cüzdanlar, özel bir anahtarı birden çok parçaya böler ve ardından bir işlemi imzalamak istediklerinde MPC'yi kullanır.

Çoklu imza imzalama işlemiyle karşılaştırıldığında MPC, birden çok varlığın tokenize edilmiş varlıkları ortaklaşa güvence altına almasını sağlar. MPC cüzdanı, tek bir anahtarı birden çok küçük parçaya böler ve bunları her saklayıcıya dağıtır. Öte yandan multisig cüzdanı, bir işlemi imzalamak için birden çok özel anahtara güvenir.

Gizliliği koruyan hesaplamada, halka açık blok zincirlerinin açık tasarımı, akıllı sözleşmelerin herkesin okuyabileceği anlamına gelir.

Veriler, merkezi sunucularda zincir dışında hesaplanabilse de, bu, blok zincirlerin sağladığı güvenlik garantilerini baltalayacaktır. Web3 protokolleri, zincir dışı verileri son derece güvenli ve deterministik bir şekilde işleyerek, hem gelişmiş işlevsellik hem de gizlilik sağlayan hesaplamaya erişebilir.

Bu girişimle, Chainlink (LINK) fiyatı, herhangi bir genel fiyat artışından büyük ölçüde etkilenebilir. LINK şu anda 7,26 $'lık bir fiyatla düşüş eğilimi gösteriyor. Son yedi günde varlık yüzde 5,64 arttı ancak son 24 saatte yüzde 0,24 düştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ