Bu yazımızda kripto para tutkunları için Chainlink nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Chainlink kripto para dünyasında özellikle 2020 yılının sükse yapan koinleri arasında yer alıyor.

Bu yazımızda kripto para tutkunları için Chainlink nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Chainlink kripto para dünyasında özellikle 2020 yılının sükse yapan koinleri arasında yer alıyor.

Chainlink Nedir?

Chainlink, blockchain dışı kaynaklardan blockchain üzerindeki akıllı sözleşmelere oracle'lar aracılığıyla veri ve bilgi sağlayan merkezi olmayan bir node ağıdır.

Chainlink, blok zincirindeki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Akıllı sözleşmeler, bilgileri değerlendiren ve belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak çalışan blok zincirinde önceden belirlenmiş sözleşmelerdir. LINK tokenı, ağdaki hizmetler için ödeme yapmak için kullanılan dijital varlık tokenıdır.

Chainlink'in faydalarını ve nasıl çalıştığını anlamak için, birbiriyle bağlantılı bazı temel kavramları anlamanız gerekir. Akıllı sözleşmelerle başlayalım.

Akıllı sözleşmeler, bilgileri değerlendiren ve belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen blok zincirinde önceden belirlenmiş sözleşmelerdir.

Kitle fonlaması iyi bir örnektir: Belirli bir tarihe kadar belirli bir miktarda Ethereum bir akıllı sözleşmeye yatırılırsa, ödeme bağış toplayıcıya bırakılır - değilse, ödeme bağışçılara iade edilir. Akıllı sözleşmeler bir blok zincirinde mevcut olduğundan, bunlar değişmezdir (değiştirilemez) ve doğrulanabilirdir (herkes bunları görebilir), taraflar arasında sözleşmenin belirtilen parametrelerini doğru bir şekilde yansıttıkları ve aşağıdaki durumlarda uygulanacakları konusunda yüksek düzeyde bir güveni garanti eder

Blockchain'de bulunan verilerle ilgili olanların ötesinde anlaşmalar yapmak için akıllı sözleşmeler için, zincir dışı bir formatta zincir dışı veriler gerektirirler. Dış bilgi kaynaklarını blockchain akıllı sözleşmelerine her ikisinin de anladığı bir dilde bağlamadaki zorluk, akıllı sözleşmelerin ne kadar geniş bir şekilde kullanılabileceğinin ana sınırlamalarından biridir.

Oracle Nedir?

Oracle’ın devreye girdiği yer burasıdır. Bir oracle, gerçek dünyadan verileri blok zincirindeki akıllı sözleşmelere çeviren ve aracı görevi gören 'ara katman yazılımı' olarak bilinen bir yazılımdır.

Bununla birlikte, tek bir merkezi oracle, merkezi olmayan, blok zinciri ile güvenli bir akıllı sözleşmenin çözmeyi amaçladığı sorunu yaratır : Burası merkezi bir zayıflık noktası. Oracle hatalıysa veya güvenliği ihlal edilmişse, verilerinizin doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız? Blockchain'i besleyen veriler söz konusuysa, güvenli, güvenilir bir akıllı sözleşmenin ne faydası var?

Öyleyse, akıllı sözleşmeler ve Oracle’lar hakkında hızlı bir özet yapalım:

Akıllı sözleşmeler, koşullar karşılandığında bir IF / THEN çerçevesinde otomatik olarak yürütülen değişmez ve doğrulanabilir sözleşmelerdir.

Bu koşulları tanımlayan veriler geleneksel olarak blok zincirinden gelmektedir.

Son zamanlarda, zincir dışı verileri zincir içi akıllı sözleşmelere getirmek için kripto ekosistemine oracle'lar eklendi.

Ancak, merkezileştirilmiş oracle'lar, güvenilir olmayan veya hatalı olabileceği için blockchain üzerinden akıllı sözleşmelerin faydalarını azaltır.

LINK Nedir?

Chainlink (LINK), blockchain dışı kaynaklardan blockchain üzerindeki akıllı sözleşmelere oracle'lar aracılığıyla veri ve bilgi sağlayan merkezi olmayan bir node ağıdır.

Bu işlem, ekstra güvenli donanımla birlikte, yalnızca tek bir merkezi kaynak kullanıldığında oluşabilecek güvenilirlik sorunlarını ortadan kaldırır.

Süreç, akıllı bir sözleşme veri gerektirdiğinde akıllı sözleşme özellikli bir blok zincirinde başlar. Bu akıllı sözleşme, bilgi için bir talep (Sözleşme Talep Etme) ortaya koyar.

Chainlink protokolü, bu talebi bir "olay" olarak kaydeder ve sırayla, bu zincir dışı verileri almak için yine blok zincirinde karşılık gelen bir akıllı sözleşme (Chainlink Hizmet Seviyesi Anlaşması (SLA) Sözleşmesi) oluşturur. Chainlink SLA Sözleşmesi, üç alt sözleşme oluşturur: bir Chainlink İtibar Sözleşmesi, bir Chainlink Sipariş Eşleştirme Sözleşmesi ve bir Chainlink Toplama Sözleşmesi.

Chainlink İtibar Sözleşmesi, orijinalliğini ve performans geçmişini doğrulamak için bir oracle sağlayıcısının geçmişini kontrol eder ve ardından itibarsız veya güvenilir olmayan nodeları değerlendirir ve atar.

Chainlink Sipariş Eşleştirme Sözleşmesi, Talep Eden Sözleşmenin talebini Chainlink nodelarına teslim eder ve istek üzerine tekliflerini alır (Talep Eden Sözleşme belirli bir node kümesi seçmediğinde) - daha sonra talebi yerine getirmek için doğru node sayısını ve türünü seçer.

Chainlink Aggregating Contract, seçilen oracle'lardan tüm verileri alır ve bunları doğru bir sonuç için doğrular ve / veya uzlaştırır.

Chainlink nodeları daha sonra Talep Eden Sözleşmenin veri talebini alır ve bu talebi blok zinciri üzerinde programlama dilinden gerçek dünya veri kaynağının anlayabileceği bir blok zinciri dışı programlama diline çevirmek için "Chainlink Core" yazılımını kullanır. İsteğin bu yeni çevrilmiş sürümü daha sonra bu kaynaktan veri toplayan harici bir uygulama programlama arayüzüne (API) yönlendirilir. Veriler toplandıktan sonra, Chainlink Core aracılığıyla blok zinciri üzerindeki dile çevrilir ve Chainlink Aggregating Sözleşmesine geri gönderilir.

İşte burada işler gerçekten ilginç hale geliyor. Chainlink Aggregating Contract, tek bir kaynaktan ve birden çok kaynaktan gelen verileri doğrulayabilir ve birden çok kaynaktan gelen verileri uzlaştırabilir.

Dolayısıyla, beş node bir hava durumu sensöründen bir yanıt verirse ve diğer iki node farklı bir yanıt verirse, Chainlink Bağlantı Toplama Sözleşmesi bu iki node’un hatalı (veya dürüst olmayan) olduğunu bilecek ve yanıtlarını atacaktır. Bu şekilde, Chainlink nodeları tek bir kaynaktan gelen verileri doğrulayabilir.

Chainlink Aggregating Contract, bu doğrulama sürecini birden çok kaynak için tekrarlayabilir, ardından tüm doğrulanmış verilerin ortalamasını tek bir veri parçası halinde uzlaştırabilir. Belirli koşullar altında, tüm yanıtların ortalaması alınamaz.

Veri kaynağı bir yana, Chainlink, akıllı sözleşmeli blokzincirlerde akıllı sözleşmelere doğru verileri güvenilir ve verimli bir şekilde sağlamanın bir yolunu yarattı.

Peki, LINK Tokenları Ne İşe Yarar?

Sözleşme sahipleri LINK'i, Chainlink node operatörlerine çalışmaları için ödeme yapmak üzere kullanır. Fiyatlar, sağlayabilecekleri verilere yönelik talebe ve bu veriler için mevcut piyasaya bağlı olarak Chainlink node operatörü tarafından belirlenir.

Chainlink node operatörleri ayrıca ağda pay sahibi olmak için LINK kullanır - node operatörleri, ağa bağlılıklarını göstermek ve iyi hizmeti teşvik etmek için LINK'i Chainlink ile yatırmalıdır.

Chainlink İtibar Sözleşmesi, nodeları veri talepleriyle eşleştirirken bir node’un hissesinin boyutunu (diğer kriterlerin yanı sıra) dikkate alır. Bu nedenle, daha fazla hisseye sahip nodeların, istekleri yerine getirmek (ve böylece hizmetleri için LINK tokenları kazanmak) için seçilme olasılığı daha yüksektir. Chainlink ağı ayrıca, LINK hisselerini kötü hizmet için vergilendirerek hatalı veya dürüst olmayan nodeları cezalandırır.

LINK, tokenlar için ERC-20 standardına uygun olarak Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Fiat para birimi veya diğer dijital para birimleri için alınıp satılabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ