Charlie Munger, “Ona asla dokunmayın” diye vurguladı ve herkesin onun örneğini izlemesi ve kötü niyetli organizmalarla dolu açık bir kanalizasyonmuş gibi kriptodan kaçınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Charlie Munger: Herkes Kriptodan Kaçınmalı

Charlie Munger, Kripto Karşıtı Duruşunu Yeniden Doğruladı

Warren Buffett'in sağ kolu ve uzun süredir iş ortağı olan Charlie Munger, Salı günü yayınlanan Avustralya Mali İnceleme ile yaptığı röportajda kripto para birimine daha fazla hakaret etti. Munger daha önce bitcoin'i "sıçan zehiri" olarak adlandırmıştı ve geçen yıl BTC'nin başarısından nefret ettiğini söylemişti .

“Kripto çılgınlığının” “kitlesel bir çılgınlık” olduğuna dikkat çekerek yayına şunları söyledi:

Bence bu şeyleri satan herkes ya hayal görüyor ya da kötü. Kriptoya dokunmayacağım.

Berkshire yöneticisi şöyle devam etti: “Dünyanın ulusal para birimlerinin altını oymakla ilgilenmiyorum.”

Munger'a daha sonra kripto para birimine yatırım yapmayı düşünebilecek diğer yatırımcılara ne tavsiyede bulunacağı soruldu. “Toplu kaçınma doğru politikadır” diye yanıtladı ve ekledi:

Asla dokunmayın. Asla satın almayın. Geçip gitmesine izin verin.

Buffett gibi Munger de gerçek nakit yaratan şirketlerin hisse senetlerinin daha iyi yatırımlar olduğuna inanıyor. “Hisse senetlerinin gerçek işletmelerle gerçek bir ilgisi var” diye vurguladı.

Buna karşılık, “Kripto hiçbir şeye yatırım değildir ve size hiçbir şeye yatırım satmaya çalışan adam, 'Daha fazlasını yapması zor olan özel bir şeyim var' diyor” dedi.

Munger şunları vurguladı: “Biri bana daha fazlasını yapamayacağını söylese bile, bir hiçten bir parça satın almak istemiyorum… Bu şeyleri satın almayı veya takas etmeyi neredeyse delilik olarak görüyorum.” Şöyle detaylandırdı:

Kötü niyetli organizmalarla dolu açık bir lağımmış gibi ondan kaçınıyorum. Ben sadece tamamen kaçınıyorum ve herkesin benim örneğimi takip etmesini tavsiye ediyorum.

Munger hiçbir zaman bitcoin veya diğer kripto para birimlerinin hayranı olmadı. Şubat ayında hükümetin BTC'yi yasaklaması gerektiğini ve buna “zührevi hastalık” adını vermesi gerektiğini söyledi. Geçmişte Çin'i birkaç kez kriptoyu yasakladığı için övdü ve keşke kripto para biriminin hiç icat edilmemiş olmasını dilediğini belirtti. Geçen yıl Mayıs ayında Bitcoin'in "iğrenç ve medeniyetin çıkarlarına aykırı" olduğunu söyledi.

Mayıs ayında Munger şunları söyledi : “Aptalca ve kötü olan ve beni başka birine kıyasla kötü gösteren şeylerden kaçınmaya çalışıyorum ve bitcoin her üçünü de yapıyor.” “Aptalca çünkü hala sıfıra gitmesi muhtemel” diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ