Charlie Shrem: “Çin

Bitcoin öncüsü, popüler kripto para cüzdanı platformlarından biri olan Jaxx'ta iş gelistirme sorumlusu olan Charlie Shrem Çin'in Bitcoin'in kaderinde bir değişiklik yapma yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Shrem yazıyor: “ Çin tarafından yaratılmış telaş sizlerin korku, şübhe hislerinizle oynuyur. Çin'in bitcoin üzerinde gerçek etkisi olamaz. Bitcoin sansürsüz, alternativ, devlet kontrolünde olmayan finansal bir sistemdir. Çin'in önemi gittikçe azalmaktadır.Bu da onları belirsizlik haline sokmuştur. Şu an ellerindeki tek güç sizin onlara verdiğiniz güçtür. Bitcoin finansal sistemin kontrolünü yeniden bize veriyor.”

Çin dünya çapında Bitcoin piyasasında gücünü kaybediyor.

Bu ayın başında, Çin hükumeti, Çin Halk Merkezi Bankası(PBoC), yerli finansal düzenleyiciler bitcoin dövizi ve borsa platformlarını yasakladılar. OKCoin, Huobi ve BTCC gibi büyük bitcoin döviz platformlara Ekim'in sonuna kadar işlemlerinin devam etmesi için zaman tanısalar da, diğer platformların Eylül'ün sonunadek kapanmasını talep ettiler.

2016 Kasım ayından itibaren, çin bitcoin dövizleri Çin hükumeti ile yakından işbirliği yapmakta ve PBoC'un her talebini yerine getirmekle stabil, dayanıklı bir kripto döviz sistemine geçeceklerini sanıyordular. Bunun karşılığında ise şirketler devlet tarafından cezalandırıldılar.

Shrem açıklamasında Çin hükumeti ve yerli düzenleyicilerin bitcoin ve diğer kripto para platformlarının işlevlerini kısıtlama gücüne sahip olabilirler, ama dijital para kullanımını ve ticaretini yasaklayamazlar dedi.

Bitcoin döviz piyasası global çapıda yeniden yapılanmaktadır.Ticaret payının büyük kısmı Çin'den Japonya ve Güney Kore'ye geçmektedir.Bu iki ülke kripto para piyasasında daha düzenli bir regulatör sisteme sahiptir. Hatta, Güney Kore bu hafta Çini geçerek bitcoin piyasasında ABD ve Japonya'dan sonra üçüncü yeri aldı.

Kendi ülkesinde bitcoin platformlarına yasak koymakla Çin dünya piyasasındakı yerinden bir tık daha aşağı inmek zorunda kaldı. Önümüzdeki aylarda çinli yatırımcıların yerini japon ve güney koreli kurumsal ve perakende yatırımcılar tutacaktır.

Kaynak;
https://www.cryptocoinsnews.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ