OpenAI, Sohbet Robotunun İnsanların Yüzleri Hakkında Ne Söyleyeceği Konusunda Endişeli

ChatGPT

ChatGPT'nin gelişmiş bir versiyonu görüntüleri analiz edebiliyor ve şimdiden görme engellilere yardımcı oluyor. Ancak bir yüze bir isim koyma yeteneği, halkın buna erişememesinin nedenlerinden biri.

ChatGPT'nin Çok Modlu Potansiyeli: Metnin Ötesinde

OpenAI'nin yapay zeka destekli aracı ChatGPT, görüntüleri de analiz edebiliyor - içlerinde ne olduğunu açıklıyor, onlarla ilgili soruları yanıtlıyor ve hatta belirli insanların yüzlerini tanıyor. Eninde sonunda, birisinin bozulmuş bir arabanın motorunun ya da gizemli bir kızarıklığın resmini yükleyebileceği ve ChatGPT'nin düzeltme önerebileceği umuluyor.

Görme Engelliler İçin Bir Buluş

Jonathan Mosen, son birkaç aydır sohbet robotunun görüntüleri analiz edebilen gelişmiş bir versiyonuna erişimi olan seçkin bir grup insan arasında yer alıyor. Görme engelli bir iş bulma kurumu yöneticisi olan Mosen, görsel analiz yeteneklerini özellikle yakın zamanda yaptığı bir seyahat sırasında otel odasının banyosundaki çeşitli eşyaları belirlemek için kullandığında faydalı buldu.

ChatGPT'nin Olağanüstü İçgörüleri

ChatGPT'nin yetenekleri daha da genişleyerek Bay Mosen gibi kullanıcıların "görüntüleri sorgulamasına" ve ayrıntılı bilgiler edinmesine olanak tanıyor. Bir görüntüdeki öğeleri doğru bir şekilde tanımlayabilir ve tanımlayabilir, görme engelliler için benzersiz bir deneyim sağlar.

OpenAI'nin Gizlilik Endişeleri

Ancak OpenAI, yüz tanıma ve gizlilikle ilgili endişeler nedeniyle bu özelliği kamuya açmamaya karar verdi. Şirketin teknolojisi öncelikle kamuya mal olmuş kişileri tanımlayabiliyor, ancak piyasadaki diğer araçlar gibi kapsamlı yüz tanımadan kaçınıyor.

Halkla İki Yönlü Bir Konuşma

OpenAI, görüntü analiz özelliğini geniş çapta yayınlamadan önce güvenlik endişelerini gidermeyi amaçlamaktadır. Halktan geri bildirim istiyorlar ve yapay zeka sistemleri için kurallar belirlerken demokratik girdi sağlamaya çalışıyorlar.

İnovasyon ve Gizlilik Arasındaki İnce Çizgi

Görsel analiz teknolojisi yeni olasılıkların önünü açarken, gizlilikle ilgili sorunları da gündeme getiriyor. OpenAI'nin yatırımcılarından biri olan Microsoft'un da görsel analiz aracına erişimi var ve yapay zeka teknolojilerinin sorumlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak için birlikte çalışıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ