Yeni Chia kripto para birimi depolama endüstrisinde dalgalar yaratmaya başladı bile. Chia ticareti artık canlıyken, işler her zaman iyi yönde olmasa da daha da ilginç hale geldi.

Chia Coin Madenciliği Nasıl Yapılır? İşte Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Yeni Chia kripto para birimi depolama endüstrisinde dalgalar yaratmaya başladı bile. Chia ticareti artık canlıyken, işler her zaman iyi yönde olmasa da daha da ilginç hale geldi. Chia'nın toplam net alanı, ticaret başladığında 1 exabayttan daha az bir hızla genişledi ve şimdi yaklaşık 17 EiB'de oturuyor ve son zamanlarda günde yaklaşık 05. EiB'ye ölçekleniyor. Mevcut eğilimler devam ederse, üç haneli EiB seviyelerine doğru ilerliyor. En son kripto para vagonuna katılmak istiyorsanız, Chia kripto para birimi yetiştirmeye nasıl başlayacağınız ve bunun iyi bir fikir olup olmadığı konusunda bazı tavsiyeler burada.

İlk olarak, daha önce başka kripto para birimleriyle uğraştıysanız, Chia çok farklı bir canavar. Temel blok zinciri konseptlerinden bazıları, daha önce olanlardan kökten farklı değil, ancak Chia kripto para birimi, blok zincirini güvenceye almak için proof of work algoritmasını terk ediyor ve bunun yerine Proof of Space’i kullanıyor. Göreve büyük miktarda işlem gücü ayırarak kripto para çıkarmak yerine, Chia sadece depolama parsellerine ihtiyaç duyuyor – ancak bu arazilerin doğru verilerle doldurulması gerekiyor.

Gerçek dünyadaki çiftçilikle yapılan benzetmeler kasıtlıdır. Önce bir tarlayı temizlemeniz gerekir (yani, depolama cihazlarınızda yer kaplayan dosyaları silmeniz), ardından tarlayı sürmeniz ve tohumlamanız (Chia için bir arsa hesaplamanız) ve ardından… bu ekinler Chia blokları olduğunda oldukça uzun zaman alabilir.

Chia hesaplayıcıları, matematiği kendiniz yapmaktan çok daha kolay bir tahminde bulunsa da, basit matematik size kazanmanız için ortalama süreyi verebilir. Tamamen dolu bir 10 TB HDD, 91 standart Chia bloğunu (her biri 101.4 GiB) depolayabilir. Evet, tembel olmayın ve SI birimleri kesinlikle önemli olduğundan, tebibayt ile terabayt arasında dönüştürmeyi unutmayın. Her neyse, tek bir 10 TB HDD'deki 91 blok, yaklaşık her 418 günde bir blok kazanmalıdır. Aslında, kesin olmak gerekirse, her hafta bir blok kazanma şansı %1,66, bir ayda bir blok kazanma şansı %6,93 ve bir yılda bir blok kazanma şansı %58,24 olacaktır. Netspace artmaya devam ettikçe, şansınız düşecek ve hiçbir şey kazanmadan yıllarca yaşayabilirsiniz - özellikle de şimdilik tek başına çiftçilik yapacağınız için.

Her Chia planı, devasa, karmaşık bir Bingo kartı gibi olur. Arkasında çok fazla matematik var, ancak bu benzetme yeterli olmalı. Bir blok mücadelesi her geldiğinde, Chia ağı çeşitli kurallara göre bir kazanan belirler. Eğer planınız blokla eşleşir ve bloğu 'kazanırsa', blok ödülünü alırsınız (şu anda 2 XCH). Bu blok ödülü, ilk 12 yıl boyunca her üç yılda bir azalacak şekilde ayarlandı, bundan sonra blok ödülü statik ve sonsuz olacak. Resmi SSS ödül oranını 10 dakikada 64 XCH olarak listeler ve 0.125 XCH blok ödülü ile 10 dakikada 4 XCH olana kadar her üç yılda bir yarıya indirilir.

Chia çizimi için 512 GB'lık küçük bir tüketici SSD'si kullanmak çok kötü bir fikir.

Tabii şans da işin içine giriyor. Teorik olarak (çok düşük bir ihtimal olsa da) sadece birkaç arsaya sahip olmak ve hemen bir blok çözümü kazanmak mümkündür. Yüzlerce parsele sahip olmak ve kabul edilen tek bir çözüm olmadan aylarca devam etmek de mümkündür. Ortalamalar yasası zamanla eşitlenmeli, ancak gerçekten ihtiyacımız olan şey çiftçilik havuzları ve bunlar şimdi birkaç kez ertelendi. Şansınızı artırmak istiyorsanız, daha fazla depolama alanına ve çok paraya mal olabilecek daha fazla Chia alanına ihtiyacınız olacak. Ayrıca, bir arsanın bir kez kazanması, tekrar kazanamayacağı anlamına gelmez, bu yüzden arsalarınızı kazandıktan sonra silmeyin.

Bu, geçtiğimiz on yılda yüzlerce popüler kripto parayla tekrarlandığını gördüğümüz standart kripto para silahlanma yarışı. Büyük madenciler - bu durumda çiftçiler - toplam Chia pastasından daha fazlasını istiyor ve daha fazla donanım satın almak ve kazanma şanslarını artırmak için acele ediyor. Bunun dışında, bu sefer mesele sadece daha fazla SSD veya HDD satın almak değil. Bu sefer çiftçilerin her birini parsellerle doldurması gerekiyor ve testlerimize dayanarak, bu ne basit bir iş ne de hızlı bir şekilde yapılabilecek bir şey.

Chia Coin Farm Nasıl Yapılır?

Chia Coin’in madenciliğini ya da farmını yapabilmek için Windows, Linux ya da macOS bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında bu bağlantıya giderek resmi farming yazılımını indirmelisiniz. Giriş yaptıktan sonra bir cüzdan oluşturmanız istenecek, farming ödülleriniz bu hesaba yatırılacağı için bu adımlara dikkat etmekte fayda var.

Farming için iki farklı yol bulunuyor. Bunlardan yaygın ve XCH cinsinden sabit kazanç getireni havuz mantığıdır. Havuz sistemine dahil olduğunuzda bloklar sadece sizin tarafınızdan değil, dünyadaki rastgele birkaç kullanıcıyla birlikte kazılır. Bu ortak işin sonucunda elde edien Chia, çiftçiler arasında paylaştırılır.

Bir kripto madenciliği tesisi

Havuz sistemine dahil olmayan solo tarım yöntemi ise şansa daha dayalıdır. Solo yöntemiyle sabit bir Chia ödülü alamazsınız. Bazen bu yöntemle çok az Chia bulurken, bazen çok fazla bulabilirsiniz. Bu yolla kazanç elde edebilmek isteyenlerin geniş bir farm tesisi kurması gerekiyor. Eğer daha riskli ama daha yüksek potansiyelli bir tarım yapmak istiyorsanız solo yöntemi size göre olabilir.

Rutin kayıt olma işlemlerini bitirdikten sonra bilmeniz gereken bazı yeni terimler var. Bunlardan en sık karşılaşacağınız terim “plot”’dur. Plot’u aslında tarla olarak ifade edebiliriz. Bu tarlalar diskte 270 GiB yer kaplar, dolayısıyla en az 250 GB boyutunda bir diske oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan disk alanınıza göre kaç plot (tarla) oluşturacağınızı görebilirsiniz.

270Gib boş depolama alanı: 1 Plot

540Gib boş depolama alanı: 2 Plot

810Gib boş depolama alanı: 3 Plot

1,080Gib boş depolama alanı: 4 Plot

1,350Gib boş depolama alanı: 5 Plot

Boş depolama alanınıza göre plot oluşturduktan sonra bir diğer önemli etken hızdır. Bitcoin ve Ethereum madenciliğinden aşina olduğumuz, kazım hızını gösteren MH/S kavramını Chia’da MB/S olarak görmekteyiz.

SSD, HDD ve M.2 SSD

7200RPM harddisklerin hızı genellikle 100 MB/S’yi geçmez. SSD’lerin hızları 3500MB/S gibi çok yüksek hızlara çıkabildiği için potansiyelde harddiskten 35 kat daha hızlı tarım yapabilirler. Piyasadaki SATA SSD’lerin hızları en fazla 600 MB/s okuma ve yazma hızlarına ulaşabilir. Bundan daha yüksek hızlara direkt olarak anakarta takılan M.2 SSD’lerle erişilebilir. Bir harddisk ile mi, yoksa bir SSD ile mi tarım yapacağınız sizin planlamanıza kalmış. Eğer yüksek bütçe ile Chia farm yapmayı düşünüyorsanız bu işe yüksek hızlı ve geniş kapasiteli SSD’ler ile girmek işleri hızlandıracaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ