Aynı kullanım durumlarına ve benzer iş akışlarına sahip yüzlerce kripto para birimi projesi bulunuyor

Aynı kullanım durumlarına ve benzer iş akışlarına sahip yüzlerce kripto para birimi projesi bulunuyor. Ethereum ve diğer altcoinlerin yükselişinden sonra, birçok yeni proje benzer stratejileri taklit etmeye ve kendilerini “daha fazla miktarda TPS ile daha iyi ve daha hızlı Ethereum” olarak markalamaya çalıştı.

Ne yazık ki, yeni kripto girişimlerinin çoğunluğu bu başarıyı yakalayamadı ve birçok kripto yatırımcısı aynı sözleri tekrar tekrar görmekten bıktı.

Ama şimdi karşımızda Chiliz var. Diğer birçok altcoinlerin aksine, Chiliz farklı bir problemle uğraşmaya çalışıyor. Chiliz, eğlence platformlarının ve spor endüstrisinin tokenlaştırılmasına yardımcı olmaya çalışan bir kripto para birimi.

Fikir kağıt üzerinde harika görünüyor, ama uygulamaya ne dersiniz? Daha da önemlisi, CHZ tokenına yatırım yapmaya değer mi? Haydi buna bir bakalım.

Chiliz - Özet

Kısacası Chiliz, spor ve eğlence platformlarında uzmanlaşmış bir kripto tokenı. Fikir, dünyanın en büyük spor kulüpleri ve taraftarları arasında bir köprü olabilmek. CHZ tokenı, toke oadklı oylama platformunu, ekip anketlerini besler ve özel ödüllere “üyelik kartı” görevi yapar. Blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde, taraftarlar sonunda doğrudan spor kulüpleriyle etkileşime girebilir.

Chiliz’in ünü, spor kulüplerinin taraftarlarına fan tokenlarını ödüllendiren Socios.com'dan geliyor. Bilginiz için Socios.com, kullanıcılarının kendi favori takımlarını, liglerini ve etkinliklerini yönetmesine ve etkilemesine izin veriyor. Socios.com, JUV (Juventus’un resmi tokenı), PSG (Paris Saint-German’ın resmi tokenı) ve ASR (AS Roma’nın resmi tokenı) gibi fan tokenleri sunuyor.


Futbolu da seven kripto meraklıları için Socios, iki dünyanın mükemmel birlikteliğini sağlıyor. Ve Socios ve Chiliz'in aynı çekirdek takıma sahip olduğu düşünüldüğünde, Socios'un Chiliz'in gücünü kullandığını görmek normal. Açıkçası CHZ tokenı tüm ekosistemin merkezidir. CHZ'nin Socios.com'un yerel kripto tokenı olduğunu da söyleyebilirsiniz.

Diğer dijital para birimlerinde olduğu gibi Chiliz ekibi de CHZ ekibine olan talebin arzdan daha fazla talep olduğunda artacağına inanıyor. Buradaki vizyon, tüm futbol kulüplerini, espor takımlarını ve diğer ünlü spor kulüplerini Socios.com platformuna getirmektir. Ve umarım, Socios.com daha popüler hale geldikçe oy haklarını talep eden daha fazla taraftar olacak.

Chiliz Ekibinin Analizi

Kripto yatırımı söz konusu olduğunda, en önemli şeylerden biri projenin arkasında kimin olduğunu görmek. Neden? Çünkü bir kripto tokenına yatırım yaptığınızda, geleceğine inanıyorsunuz. Ve aynı projenin çekirdek takımı olmasa da böyle bir geleceği gerçekleştirmenize kim yardım edebilir?


Peki, Chiliz'in çekirdek ekibine ne dersin? Baş İcra Başkanı ile başlayalım. Chiliz'in CEO'su ve aynı zamanda Socios.com’un da CEO’su, Socios'u oluşturmadan önce çeşitli projelerde aktif olarak yer alan Alexandre Dreyfus'tur. Daha önce bir online poker şirketi olan Chiligaming'in CEO'su ve Sahibi idi. Aynı zamanda Fransız online poker platformu ve spor bahisleri web sitesi WINAMAX'ın CEO'su ve Kurucu Ortağıydı.

Daha sonra, Socios.com ve Chiliz'de Strateji Sorumlusu olarak görev yapan Max Rabinovitch var. Daha önce Baş Strateji Sorumlusu pozisyonuna terfi etmeden önce Chiliz'in Yaratıcı Direktörüydü. Max ayrıca Freelance Yaratıcı Strateji Uzmanı olarak serbest çalışma yapıyor. Daha önce Max, ComboApp'ta Yaratıcı Yönetmen olarak çalışıyordu. Aynı zamanda profesyonel bir öğrenme uygulaması olan INTERSOG'ta Baş Metin Yazarlığı yaptı.

Ayrıca Chiliz'in Teknoloji Şefi Thibaut Pelletier de var. Ocak 2018'den beri ekiple birlikte. Thibaut, Chiliz'e katılmadan önce yaklaşık altı ay boyunca Spread Research'ün CTO'suydu. Spread Research, Bağımsız Avrupa Kredi Derecelendirme Ajansı ve Kredi Araştırma Sağlayıcısı sağlamaya çalışan şirketlerden biriydi.

Daha sonra, Socios'ta Ortaklıklar ve İş Geliştirme Başkanı olarak hizmet veren Magnus Linder var. Daha önce Magnus, İsveç Futbol Ligi Satış ve Pazarlama Başkanıydı. Ayrıca Fieldwork Stockholm'de Hesap Yönetimi Başkanı olarak görev yaptı.

Magnus'tan sonra, temel olarak Chiliz'de Operasyon Şefi olarak görev yapan Emma Diskin var. Daha önce Emma, aynı şirkette Pazarlama ve İletişim Sorumlusu idi, ancak COO pozisyonuna terfi etti. Emma, Chiliz'e katılmadan önce Betsson Grubu'nun Halkla İlişkiler ve Sosyal Medya Global Direktörü'ydü. Ayrıca, bağımsız şirket olarak çeşitli şirketlere çeşitli sosyal medya ve halkla ilişkiler danışmanlığı yaptı.

Takımda başka bireyler de var, ancak yukarıdaki isimlerin Chiliz'in çekirdek ekibinin ne kadar iyi olduğunu zaten gösterdiğine inanıyorum. Şahsen, Chiliz çekirdek ekibinden çoğu insanın geleneksel olmayan geçmişlerden (çevrimiçi poker endüstrisi veya futbol endüstrisi gibi) geldiğini düşünüyorum.

Çekirdek ekip üyelerinin diğer kripto şirketlerinden veya kurumsal finansal geçmişlerden geldiği diğer altcoin projelerinden farklı görünüyorlar. Farklı vizyonlara sahip ferahlatıcı bir ekip görmek güzel.

Ortaklıklar

Burada işler ilginçleşiyor. Chiliz aslında ortaklıklar açısından oldukça iyi gidiyor. Her şeyden önce, Socios.com'un platformlarında çok sayıda büyük futbol kulübü bulunduğunu unutmayalım.

Socios ve Chiliz ile ortaklık yapan en büyük futbol kulüplerinden biri, ana yıldızı Cristiano Ronaldo'nun İtalyan şampiyonu Juventus. Juventus'un Socios'a resmi fan tokenını yönetme hakkı verdiği gerçeği, Socios ve Chiliz için büyük bir ortaklık.

Ayrıca dünyanın en popüler futbol kulüplerinden biri olan FC Barcelona ile ortaklık var. Tıpkı Juventus gibi, FC Barcelona da Socios'a fan tokenını yönetme hakkı verdi.

Bu iki devin yanı sıra Socios, Paris Saint-German, AS Roma, Atletico de Madrid, West Ham ve Galatasaray gibi diğer büyük kulüplerle de ortaklık yaptı.

Başka bir ortaklık türünde, Socios ve Chiliz de ünlü oyun odaklı kripto tokenı Enjin ile ortaklık kurdu. Ortaklık, spor ve eğlence endüstrisi için markalı dijital koleksiyonların oluşturulmasına izin verdi. Chiliz, Enjin blockchain platformunu ERC-1155 standardı şeklinde Ethereum tabanlı koleksiyonları bastırmada kullanmayı taahhüt ediyor.

Daha sonra, entegrasyonun Chiliz'in Binance Chain'i uygulama katmanlarına dahil etmesine ve anında ödeme hizmeti, ön ödemeli hediye kartları ve hatta çeşitli çevrimiçi hizmetler için mikro işlemler sunmasına yardımcı olacağı Binance Chain ile özel bir ortaklık da var.

Chiliz ayrıca Binance ile ortaklık kurdu

Binance Zinciri'nden sonra, Socios ve Chiliz, Chiliz'in gerçek dünyaya tepki verebilecek NFT'ler yaratmasına ve gerçek olayları anmak için özel koleksiyonları hazır getirmesine izin verecek olan Chainlink ile bir ortaklığa sahip.

Bir diğer önemli ortaklık, Lagardere Sports'un Socios için yeni stratejik ortaklıklar geliştirmeyi kabul ettiği Lagardere Sports ile olan işbirliğidir. Bu ortaklık ile Socios, dünya çapında spor hakları sahiplerini elde edebildi çünkü Lagardere Sports, Fransa merkezli büyük bir spor pazarlama ajansıdır.

Yukarıdaki tüm isimlerden de görebileceğiniz gibi, Chiliz ve Socios ortaklık sektöründe büyük çaba gösterdi. Diğer birçok altcoin ile karşılaştırıldığında, Chiliz çok daha iyi durumda. Juventus, Barcelona veya Paris Saint-German'ın ortağı olmak için büyük çabalar gerekiyor ve Chiliz bunu başarıyla gerçekleştirdi.

Potansiyel Birlikte Gösterimler

Chiliz'in geleceği için potansiyel engellerden bahsederken, ele alınması gereken bazı sorunlar var.

Her şeyden önce, devam eden koronavirüs pandemisi. Evet, ister inanın ister inanmayın, bu salgın Chiliz için en büyük zorluklardan biri olabilir. Açıklamama izin verin. Bildiğiniz gibi, mevcut pandemi birçok spor etkinliğini tanımlanmamış zamana kadar müsabakalarını iptal etmeye ve ertelemeye zorladı.

Aynı nedenden ötürü, insanlar var olmayan futbol müsabakaları nedeniyle fan tokanlarını kullanma konusundaki ilgisini yavaş yavaş kaybedebilirler. Eğer pandemi önümüzdeki aylarda futbol müsabakalarını durdurmaya devam ederse, aynı “durum” Chiliz operasyonuna da zarar verecektir.

Sadece bu değil, aynı zamanda birçok birinci dünya ülkesinde devam eden kilitlenmeler de taraftarların cebini bir süre aşındıracak. Şu anda, orta sınıftan birçok aile kiralarını veya yiyeceklerini bile karşılayamıyor ve açıkçası, yine finansal açıdan istikrarlı hale gelene kadar futbol tarftaları fan tokenlarını düşünmeyecekler.

Chiliz'in geleceğine bir diğer potansiyel engel, kripto teknolojisine yönelik olarak futbol taraftarlarının bilgisizliğidir. Bazı insanlar açıkça blockchain teknolojisini benimsemiş olsa da, hala kripto para biriminin nasıl çalıştığını öğrenmeyi reddeden yüz milyonlarca futbol taraftarı var.

Aslında, birçok insan hala kriptoyu bir dolandırıcılık ve “komik internet parası” olarak görüyor. Varsayılan olarak zaten şüpheci olduklarında onları kripto alanına getirmek her zaman zordur.

Dış Faktörler ve CHZ Fiyatı

Tıpkı diğer altcoinlerin çoğu gibi, CHZ de Bitcoin fiyat hareket trendine oldukça bağımlı. Evet, açık piyasadaki CHZ fiyat hareketi BTC'yi sıkı bir şekilde takip etmese de, ikisi arasında hala bazı büyük bağlantılar var.

Bu, Bitcoin fiyatı yükseldiğinde CHZ fiyatının yükselebileceği ve Bitcoin fiyatı düştüğünde CHZ'nin düşebileceği anlamına gelir. Bu, çoğu altcoinin trendi olmuştur ve bu eğilimi öngörülebilir gelecek için değiştirmek zor olabilir.

Dolayısıyla, CHZ'ye yatırım yapmaya karar verirseniz, BTC fiyat işlemine dikkat edin, çünkü CHZ'nin gelecekteki fiyatını etkileyecektir.


Sosyal İstatistikler

Sosyal istatistikler açısından Chiliz iyi gidiyor. Her zamanki gibi Telegram, belirli bir altcoin topluluğunun ne kadar aktif olduğunu görmek için ana göstergemizdir. Etkinlik söz konusu olduğunda, 8.000'den fazla üyesi olmasa da, Chiliz Telegram grubunun bol miktarda üyesi bulunuyor.

Chiliz Telegram grubunun güncel istatistikleri

Chiliz'in de bir Facebook sayfası ve bir Twitter hesabı var, ancak fazla ilgi çekmiyor gibi görünüyorlar. Telegram grubuyla karşılaştırıldığında, Chiliz’in Facebook ve Twitter sayfaları pek aktif değil.

Sonuç

Chiliz, blockchain dünyasını geleneksel spor ve eğlence endüstrisine getirmeye çalışan eşsiz bir projedir. İyi gidiyor ve çok büyük ortakları var. Şahsen, bu projeyi seviyorum ve yüksek TPS vaadiyle “hepsi bir arada” blockchain platformu olmaya çalışmıyorlar ve bu canlandırıcı.

Ekip sağlam, farklı geçmişlerden geliyorlar ve bu oldukça önemli. Unutmayın Chiliz ortaklarının hepsi büyük isimlerdir. Juventus, FC Barcelona, Atletico Madrid ve PSG dünya çapında üne sahip dev futbol kulüpleridir. Binance Chain ve Chainlink de kripto alanında büyük isimler. Sadece ortaklık bölümünden, Chiliz'in son derece iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz.

Chiliz'in gelecekteki potansiyel riskine gelince, devam eden koronavirüs pandemisi spor ve eğlence endüstrisini (en azından) birkaç ay sonra vuracak. Ve yukarıda da belirtildiği gibi, bu salgın Chiliz işini ve potansiyel büyümesini de etkileyecek. Eğer salgın öncesi gibi işler normale dönerse, Chiliz kesinlikle daha da yükselirdi. Sorun şu ki, kimse koronavirüs sonrası ne zaman tamamen normale döneceğini bilmiyor.

 Kanımca, CHZ değerli bir yatırım ve gelecek vaat eden bir geleceği var. Ancak mevcut pandemik durum da dahil olmak üzere karşılaştığı zorlukları unutmayın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ