CBDC kavramı yıllardır gündemde. Ancak CBDC yarışı sadece Çin’in dijital Yuanını pilot olarak test etmeye başladıktan sonra başladı.

Chris Giancarlo: CBDC Gelişimi Bir Yarış Değil

CBDC kavramı yıllardır gündemde. Ancak CBDC yarışı sadece Çin’in dijital Yuanını pilot olarak test etmeye başladıktan sonra başladı.

İlginç bir şekilde, Dijital Dolar Projesi, 28 Mayıs'ta tasarımını ve diğer çeşitli özellikleri detaylandıran ilk teknik incelemesini yayınladı.

Şimdi ABD'nin dijital dolar karşısında sağlam bir kanıtı olduğuna göre, resme gelen birkaç soru var. Örneğin, ABD'de ortalama bir kişi neden dijital dolar istiyor ve ABD'nin CBDC momentumuna ve hype'ına yatırım yapıp yapamayacağını nasıl belirleyecek?

Eski CFTC Başkanı ve Dijital Dolar Projesi eş direktörü Christopher Giancarlo yakın zamanda yapılan bir röportajda ortaya çıktı ve bunun bir 'yarış' olmadığını ve CBDC'lerin geliştirilmesi ve dağıtılmasıyla ilgili kazanan ve kaybeden olmayacağını belirtti.

Peki, bunun bir yarış olmadığını varsayarsak, ABD şu andaki tüm CBDC geliştirme sürecinde tam olarak nerede? Birçok kripto meraklısı ve finansal gizliliğe değer verenler tüm CBDC fikrine karşıdır, çünkü merkez bankaları yapılan her işlemi izleyebilir ve merkezi olmayan kripto para birimlerini olumsuz etkileyebilir.

OKEx Finansal Piyasalar Direktörü Lennix Lai tarafından belirtildiği üzere, finansal mahremiyet Çin'de çoktan gitti, bu nedenle DCEP bu kadar büyük bir sorun olmayabilir, ancak ABD söz konusu olduğunda Amerikalılar finansal mahremiyetin yanında yer alıyor.

'Gizlilik-istila' ile ilgili konuların ve ABD'de ele alınma şekli şu anda tartışmaya açık.

 Şu anda, bir bütün olarak dijital dolar veya CBDC'ler açısından çözülmesi gereken birçok sorun var, ancak birçok ülkenin dijital finans dünyasına girmeyi düşünmesi gerçeği kripto topluluğu için iyi bir haber olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ