Çin Merkez Bankası, küçük işletmelere fon sağlamak amacıyla 2,8 milyar dolar değerinde 20 Milyar Çin Yuanı (CNY) tahvil ihraç etti.

Çin 2,8 Milyar Dolar Tahvil İhraç Etmek İçin Blockchain Teknolojisini Kullanıyor

2019 yılında 404 milyar CNY benzeri tahvil ihraç edildi, ancak bu son tahvil grubunu dikkat çekici yapan şey, blockchain teknolojisini kullanmaları.

Esasen, Çin tahvil ihraç eden, takip eden ve yöneten bir blockchain tabanlı sistem geliştirdi ve bu 2.8 milyar dolarlık tahvil grubu, bu sistemin ilk kamu testi. Blockchain teknolojisini kullanmanın amacı, kriptografik olarak güvenli ve değişmez olması ve güvenilir bir veritabanı oluşturmasından ibaret.

Japonya’da Denedi

Çin, blockchain tabanlı tahvilleri deneyen ilk ülke değil. 2017'de Japonya sadece 813.000 dolarlık tahvil çıkarılmasına rağmen, blockchain tabanlı tahvil ihraç eden ilk ülke oldu. Çin’in tahvil ihracı, tarihteki en büyük blockchain tabanlı tahvil ihracı gibi görünüyor ve blockchain teknolojisinin genel finansal kullanıma hazır olduğunu gösteren bir kanıtı.

Ayrıca, Çin'in CNY için temelde blockchain tabanlı bir stablecoin olacak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatması bekleniyor. Piyasaya sürüldükten sonra, bu Çin CBDC blockchain tabanlı tahvil satın almak ve satmak için kullanılabilir ve blockchain teknolojisine dayanan tüm bir tahvil piyasası yaratabilir. Nihayetinde, Çin tüm finansal sistemini blockchain teknolojisine dayandırabilir.

Genel olarak, Çin'deki blockchain tabanlı bir finansal sistemin verimliliği ve güvenliği artıracağı gibi, aynı zamanda tahvil ve fiat ihracı maliyetlerini de düşürmesi bekleniyor. Özellikle, blockchain teknolojisi ayrıca Çin hükümetinin finansal sistem üzerindeki kontrolünü artırma potansiyeline de sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ