Henan eyaletindeki Çinli yetkililer, 14.827 ile 22.240 dolar arasında değişen mevduatları olan müşterilerin geri ödemeye hak kazandığını gören en son geri ödeme planlarını açıkladı.

Çin Banka Hesabı Tartışmasını Dondurdu: Yetkililer En Son Geri Ödeme Planını Açıkladı, Üç Yetkili Şimdi Soruşturma Altında

Geri Ödemeler Ağustos'ta Başlayacak

Çin'in Henan eyaletindeki yetkililerin, banka hesapları Nisan ayından bu yana dondurulan kırsal bankaların müşterilerine yeni bir geri ödeme turu planlarını açıkladıkları bildirildi. Geri ödeme programı 1 Ağustos'ta başlayacak ve yetkililer tarafından öne sürülen bir düzenlemeye göre, yalnızca 100.000 yuan (14.827 $) ile 150.000 yuan (22.240 $) arasında mevduatı olan müşteriler geri ödeme almaya hak kazanıyor.

Bir Reuters raporuna göre, eyaletteki yetkililer şimdi üç kırsal bankanın fonlarını dondurma kararını protesto eden huzursuz banka müşterilerini yatıştırmak için harekete geçiyor. En son duyurudan önce, eyaletteki bazı yetkililerin planlanan protestoları engellemek için ülkenin Covid-19 düzenlemelerini kullandığı bildirildi.

Bununla birlikte, kızgın banka müşterileri daha sonra merkez bankasının Henan'daki ofislerinin önünde grev yapabildiler. Nadir görülen protestoların raporlarının ardından, bazı sosyal medya kullanıcıları, merkez bankasının ofislerini protestoculardan korumak için hareket eden askeri tankların videolarını dolaşıma sokmaya başladı. Ancak diğer kullanıcılar, tankların aslında 440 kilometreden fazla uzaktaki Shandong eyaletinde bir geçit töreninde oldukları konusunda ısrar ettiler.

Üç Yetkili Soruşturma Altında

Çinli yetkililer protestolar hakkında doğrudan bir yorumda bulunmazken, Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu (CBIRC) tarafından yayınlanan bir bildiride, biri Henan eyalet ofisinden diğeri alt ofisten iki yetkilinin ihlal nedeniyle soruşturma altında olduğu öne sürüldü.

Ek olarak, Henan'daki Merkez Disiplin Teftiş Komisyonu da, merkez bankasının eyalet başkenti Zhengzhou'daki ofisinde finansal istikrarı denetlemekle görevli bir yetkiliyi soruşturmaya başladığını duyurdu. Raporda, adı açıklanmayan yetkilinin ciddi disiplin ihlali suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı belirtildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ