Çin Bitcoin Borsalarını Yasakladığı Sırada Japonya Onları Benimsedi.

Ekim ayından itibaren, Japon Bitcoin ve kripto borsası, düzenlenmiş ve sağlam bir Japon Bitcoin borsa piyasası oluşturmak için yerel yetkililer tarafından  araştırılacaktır.

Bu ayın başlarında Çin devleti, BTCC, OKCoin ve Huobi gibi büyük kripto para borsası platformlarını kapatmalarını talep etti, Bitcoin ve diğer kripo para borsası üzerine ülke çapında bir yasak uyguladı. Borsalarda bu şekilde gereksiz sayılan ve verimli olmayan bir yasak uygulanmasıyla Çin, kendi gücünü dünya çapında Bitcoin piyasasında daha da azalttı.

Sonuçta, Çin'deki borsacılar, girişimcilerin ve genel olarak ticaret hacmi komşu ülkelerin pazarlarına akın etti. Yasaklar ve Bitcoin borsalarının kapatılması ardından Japonya ve Güney Kore borsada Amerikadan sonra ilk sıralara geçtiler. CryptoCompare de dahil olmak üzere farklı Bitcoin borsa veri sağlayıcılarına göre, Japonya, kripto pazar payının %44  oranı ile en büyük Bitcoin döviz piyasası olmakta devam ediyor.
Yasağa gerek yoktur, Bitcoin borsası için lisans programı oluşturmak yeterlidir.

Japonya Çin'in aksine, Bitcoin borsasını düzenlemek için daha farklı bir yol çizdi. Borsa platformlarına ülke çapında bir yasak uygulamak yerine, devlet Ekim ayında  kısa bir sürelik Bitcoin dövizlerini gözlemlemek ve araştırmak niyetindedir. Japon hükümeti, soruşturmadan edindiği bilgilerle yerli Bitcoin borsasınının verimliliğini düzenlemek için bir lisans programı uygulayacaktır.

İsmi verilmeyen bir FSA yetkilisi The Japan Times'a verdiği röportajda, Japon hükümetinin Bitcoin ve kripto para piyasalarını geliştirmeye odaklandığını söyledi, büyümeyi önlemek ve gelişmesini durdurmaya değil. FSA yetkilisi, "Pazarın teşvik edilmesi ve yönetime devam edilmesini sürdürüyoruz" dedi.

Gelecek haftalarda, ticaret hacmiyle Japonya'nın en büyük Bitcoin borsası olan bitFlyer ve ZCoin gibi ticaret platformlarının da dahil olduğu önde gelen Japon Bitcoin döviz platformaları günlük raporlar göndermek gerekçesini yapmalıdırlar. Araştırma tamamlandıktan sonra, Japonya Mevcut Bilinen Müşteri (KYC-Know Your Customer) ve Kara Para Yıkamanı Engelleme (AML-Anti-Money Laundering) sistemlerini geliştirmek için bir lisans programı başlatacak.

Yasak yerine gelişmenin olumlu bir göstergesi
Japon hükümetinin Bitcoin ve kripto döviz piyasalarına yapmakta olduğu gözlem ve soruşturma, gelişmenin olumlu bir göstergesi olarak görülebilir. Japonya Bitcoin borsası için bir lisans programı sağlama ve pazarını geliştirmesi küresel ve bölgesel çapta gelişmiş bir kripto para borsasının olmadığını ortaya koyuyor.

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com/

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ