Doğrusunu söylemek gerekirse hiç kimse Bitcoin fiyatının neden böyle bir hareket sergilediğini kesin olarak bilmiyor.

Çin Bitcoin Fiyatını Ne Kadar Etkiliyor? Kısa Bir Tarihçe

Doğrusunu söylemek gerekirse hiç kimse Bitcoin fiyatının neden böyle bir hareket sergilediğini kesin olarak bilmiyor.

Ancak nedenselliği kanıtlayamasak da, kesinlikle Çin’in kripto mahallinde olup bitenlerin Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğine işaret eden korelasyonlar bulunuyor.

Eğilim Geriye Gidiyor

Bu eğilim 2013 yılına kadar uzanabilir. 5 Aralık'ta dünya çapındaki haberler, Çin'in finansal kurumların Bitcoin işlemlerini yapmalarını yasakladığını duyurdu. Bitcoin fiyatı, birkaç saat içinde yüzde 20 düşüşle 1.100 dolarda 900 dolara geriledi.

2014 yılının Mart ayı sonunda Çin finans dergisi, Çin Merkez Bankası'nın diğer yerel bankalara Bitcoin işlem hesaplarını kapatmasını emrettiğini bildirdi. The Wall Street Journal'a göre Bitcoin’in fiyatı bir sonraki hafta yüzde 8 düştü.

Eylül 2017

Eylül 2017'nin başlarında, Çinli düzenleyiciler ICO'ları yasaklayan yeni düzenlemeler yayınladı ve hükümetin kripto borsalarını kapatmayı planladığını bildirdi. 15 Eylül’de, Çin’in en iyi kripto borsalarından biri bunu Twitter’da doğruladı ve ay sonunda tüm ticareti durdurmayı planladığını açıkladı. Belki de ICO yasağına cevaben zaten aşağı yönlü bir eğilim izleyen Bitcoin fiyatı, gün içinde yüzde 20'den fazla düşüş göstererek daha sert bir gerileme gösterdi.

Tabii ki, 15 Eylül, bu duruma bir tepki olarak geldi ve oradan, Bitcoin’in fiyatı yükseldi ve Aralık ayında, boğa koşusu hızlandıkça üç kattan fazla arttı.

2018 Ocak Ayı

Bu zor günlerde bile, Çin'den gelen olumsuz haberlerin bir etkisi olduğu görülüyor. 2018 Ocak ayının başında, Çin'in Bitcoin madenciliğini yasaklamak için hareket ettiğini bildirdi. Bu doğru değildi - pek çok Bitcoin madencisi bugün Çin'de hala faaliyet gösteriyor - ancak 6 Ocak'ta yayınlanan raporların ardından küresel çapta fiyatların düşmesi, Bitcoin’in bir sonraki dört gün içinde değerinin neredeyse % 25’ini düşürmesine neden oldu.

Ve 2019

Çin pazarı, 2019'da bile Bitcoin üzerindeki görünür etkisini göstermeye devam ediyor. Aşağıdaki tablonun başında görebileceğimiz gibi, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in Çin’de yaptığı blok zinciri dostu yorumların bildirilmesinin hemen ardından Baidu’nun Bitcoin’i aramasının yanı sıra Bitcoin fiyatı da fırladı. Ve tablonun en sonunda Baidu aramaları yükselirken bile Bitcoin fiyatlarının düştüğünü görebiliyoruz - muhtemelen Binance’in Şangay ofisinin kapatıldığına dair henüz doğrulanmamış söylentilere bir cevap olarak da Bitcoin fiyatı hareket ediyor.

Geçtiğimiz ay Çin medyasındaki kripto para haberlerine baktığımızda da benzer bir model görülebiliyor:

Yine de, bunların hiçbirinin Bitcoin'in fiyatlarının Çin’in piyasa haberlerine cevap vermediğinin kanıtı olmadığını vurgulamakta fayda var. Yine de, burada sadece birkaçını zikrettiğimiz korelasyonların kesinlikle dikkat çekici olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ