Çin, daha geniş ekosisteme rehberlik edecek yeni bir kripto vergilendirme politikasını yeniden uygulamaya koydu.

Çin, Bitcoin ve Kripto İşlemlerini Vergilendirmeye Başlayacak

Çin, daha geniş ekosisteme rehberlik edecek yeni bir kripto vergilendirme politikasını yeniden uygulamaya koydu. Vergilendirme politikası, Asya ülkesinde yenilenen kucaklama için yeni bir kapı olarak kabul edilir.

Çok dramatik bir bükülme ile Çin hükümeti, kripto para birimi işlemlerine vergi uygulayarak Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri konusundaki tutumunu önemli ölçüde yumuşattı. Tron Kurucusu Justin Sun tarafından Twitter'da paylaşılan güncellemeye göre Çin hükümetinin bu hamlesi, ülkede kripto para birimlerinin giderek daha fazla benimsendiğinin bir göstergesi.

Çin, herhangi bir biçimde kripto işlemlerinin yasaklandığı dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. Hükümet, 2021'in ikinci yarısında, rejimin ülkedeki kripto ile ilgili tüm faaliyetlere yönelik en kararlı baskı girişimi olarak ortaya çıkan her türlü Bitcoin madenciliğini yasakladı.

O zamanlar, Çin Halk Bankası (PBoC) tarafından finans kurumlarına kripto işlemlerini kolaylaştırmayı bırakma talimatı verildi ve bu, ticaret platformlarının Çin pazarından çıkmasına neden olan düşmanca bir ortam yarattı. Bitcoin madenciliği için en yüksek sırada yer alan ülke, ürettiği hashrate'in önemli bir oranda düştüğünü gördü ve ABD, Rusya ve Kazakistan gibi diğer ülkelerin devralması için yer açtı.

O zamanki olayın tamamı, ülkede faaliyet gösteren madencilerin madencileri için yeni evler bulmak için koşturmacasıyla hash oranı önemli ölçüde düştüğü için daha geniş kripto ekosistemini etkiledi. Pek çok perakende madenci de, hükümetin hedefi haline gelmekten korktuğu için makinelerini nispeten daha düşük bir fiyata satışa çıkardı.

O dönemde kripto yasağı, e-CNY veya Dijital Yuan olarak adlandırılan Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için daha az rekabetin önünü açmak için bir önlem olarak görülüyordu. Hükümet, Bitcoin'in ortaya çıkışından bu yana kripto para birimine sıkı sıkıya bağlı kalsa da, 2021'deki eylemler, Çin'i gelişmekte olan kripto para birimi endüstrisi için en büyük merkez haline getiren yeni bir çağın başlangıcı oldu.

Çin'de Değişen Kripto Dalgaları

Justin Sun'ın tweet'ine göre kripto vergilendirme konusundaki yenilenen duruş, ulus için yalnızca tek bir anlama gelebilir ve bu, hükümetin artık kripto para birimlerini meşru bir zenginlik biçimi olarak görmesi ve uygun vergilendirmeyi sağlamak istemesidir. Ülkenin kripto para yasağını kaldırmaya karar verip vermediğine dair net bir not olmasa da, vergi politikalarının bir bütün olarak sektördeki gelgitleri değiştirmeye başlaması bekleniyor.

Justin Sun'ın tweet'inde, "Vergi politikasının, bireyler ve işletmeler için net bir düzenleyici çerçeve sağladığı için ülkedeki kripto para birimlerinin benimsenmesini artırması bekleniyor," diyor, "Çin'de kripto para birimlerinin artan kullanımıyla, hükümetin kripto endüstrisini daha fazla düzenleyerek daha fazla meşruiyet ve istikrar sağlayacak.”

Çin'de kripto para birimlerinin artan kullanımıyla, hükümetin kripto endüstrisini daha fazla düzenleyerek daha fazla meşruiyet ve istikrar sağlaması bekleniyor.

- O. Justin Sun🇬🇩🇩🇲🔥₮ (@justinsuntron) 30 Ocak 2023

Çin'in son on yılda kripto ekosistemindeki istikrarsızlığı körüklemedeki rolü göz önüne alındığında, kripto liderlerinin ülkenin yeni oluşan varlık sınıfını benimseme konusundaki yenilenen duruşundan memnun olup olmayacağı belirsiz. Bununla birlikte, yenilenen mevzuat, çoğu kripto işlemleri için Hong Kong'a bakan Çinli kripto yatırımcıları için bir rahatlama olarak ortaya çıkıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ