Bu hafta Bitcoin, Mayıs ayından bu yana ilk kez 48.000 doların üzerine çıkarak kripto para birimleri için sağlam bir haftayı kapattı.

Çin Borsalarından Bir Haftada 560 Milyar Dolar Ayrıldı – Ne Kadarı Kripto’lara Aktı

Bu hafta Bitcoin, Mayıs ayından bu yana ilk kez 48.000 doların üzerine çıkarak kripto para birimleri için sağlam bir haftayı kapattı.

Hisse senedi piyasaları bu haftaki düşüşün ardından toparlanırken, Bitcoin'in fiyatı yükseldi ve dünyanın en değerli kripto para birimi hafta sonu boyunca 50.000 ila 55.000 dolar arasında dirençle karşılaşabilir.

Gerçekten de, CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin'in fiyatı, yayınlandığı tarihte önceki 24 saatte %3.44 ve geçen hafta %3.56 artışla 48.871 $'dan işlem görüyor ve CoinMarketCap verilerine göre %43.7'lik bir pazar hakimiyeti var.

Bitcoin ve kripto alıcıları, genel olarak Perşembe günü Coinbase'in portföyüne 500 milyon dolardan fazla kripto para birimi ekleyeceği açıklamasıyla cesaretlendirildi. En tanınmış kripto borsalarından birinin CEO'su Brian Armstrong da “ileriye dönük tüm kârın %10'unu kriptoya yatıracağız” dedi.

Dünya çapında kripto piyasası değeri, bir önceki güne göre %3,53 artışla şu anda 2,10 trilyon dolara yükseldi. Ayrıca, önceki 24 saatteki toplam kripto piyasası hacmi 111,90 milyar dolar ve %0,69 azaldı. DeFi'nin toplam hacmi şu anda 14.29 milyar dolar ve toplam kripto pazarının 24 saatlik hacminin %12.77'sini oluşturuyor.

Küresel kripto piyasası yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinMarketCap.com

Bu arada, kripto analisti Michaël van de Poppe, “toplam piyasa değerinin bir sonraki direnç olarak 2,2 trilyon dolara hazır olduğunu” belirtti.

Çin'in düzenleyici baskıları yoğunlaşıyor

Cuma günü, Çin'in teknoloji hisseleri yeni düşük seviyelere düştü ve Hong Kong'un gösterge endeksi, Çin'in düzenleyici baskılarının saldırısı yatırımcı güvenini paramparça ettiği için neredeyse 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Bir hafta içinde, Hong Kong ve anakara Çin piyasaları, fonların bir zamanlar tercih edilen hisse senetlerinden kaçması nedeniyle piyasa değerinde 560 milyar dolardan fazla kaybetti ve bundan sonra hangi sektör yetkililerinin hedef alacağından korkuyor.

Reuters raporuna göre, Hang Seng Endeksi (.HSI) yüzde 1.8 düşerek haftalık yüzde 5,8 düşüşle finansal piyasaların pandemi paniğine yakalandığı Mart 2020'den bu yana en kötü düşüşü kaydetti.

Yatırımcılarda güven sarsılıyor

Şanghay hisse senetleri de yatırımcıların daha riskli kurumsal borçları ve Çin yuanını terk etmesiyle düştü. Yatırımcılar dünya çapındaki koronavirüs korkuları arasında güvenli limanlara kaçarken, para birimi iki ayın en kötü haftalık düşüşüne yöneldi.

Uluslararası yatırımcılar, düzenleyici riski ölçememekten korktukları için teknoloji sektöründen sürüler halinde kaçıyorlar. Örneğin, 2014 yılında New York'taki halka arzından bu yana, Alibaba (NYSE: BABA) şu anda en düşük fiyat-kazanç oranına sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ