Çin'in ulusal dijital para birimi ile ilgili araştırmalarının, corona virüsün patlak vermesi nedeniyle ertelendiği bildirildi.

Çin Corona Virüsünden Dolayı Dijital Yuanı Erteledi mi?

Çin'in ulusal dijital para birimi ile ilgili araştırmalarının, corona virüsün patlak vermesi nedeniyle ertelendiği bildirildi.

The Global Times Salı günü yaptığı açıklamada, "Corona Virüs salgını Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere devlet kurumlarında ertelenmiş çalışmalara yol açtı" Bununla birlikte, dijital yuan'ın piyasaya sürülmesi planlandığı gibi devam edebilir.

Bunun nedeni, merkez bankasının "bol yetenek" ve süreci yakalayacak teknolojik bir yol haritasına sahip olmasıdır. Pilot çalışmanın da bu yıl planlandığı gibi gerçekleştirildiği söyleniyor.

Çin'in dijital yuanının veya Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesinin (DCEP) bu yılın başlarında piyasaya çıkması bekleniyor. Ancak lansman tarihi bilinmiyor.

Geçen ay, merkez bankası dijital yuan "sorunsuz ilerliyor" ve "üst düzey" tasarım tamamlandı demişti.

 Çin'in merakla beklenen dijital yuanı ilk önce ticari bankalara dağıtılacak ve daha sonra kullanıcılar ve işletmeler bu ticari bankalara dijital cüzdanlar kaydedebilirler. Pilot dijital para birimini ilk kullanan şehirlerin Shenzhen ve Suzhou olduğu söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ