Dijital para birimi kullanıcılara gizlilik sağlayacak… ancak bir dereceye kadar.

Çin’den Kripto Para Açıklaması Geldi: Anonimlik Sağlanacak

Dijital para birimi kullanıcılara gizlilik sağlayacak… ancak bir dereceye kadar.

Analistler, hükümet destekli kripto paranın gelecek yılın başlarında çıkacağını tahmin ediyorlar.

Çin Halk Bankası'nın blockchain çalışmaları son haftalarda hız kazandı.

Çin, planlı devlet destekli kripto para biriminin vatandaşlarının faaliyetlerini takip etmek için kullanılacağına dair endişeleri bir kenara attı. İddiaya göre, merkezi dijital para biriminin kullanıcılarına yasa dışı faaliyetlerde bulunmadıkları sürece "kontrol edilebilir anonimlik" verilecek. Açıklama, Çin Halk Bankası dijital para araştırma enstitüsünün başkanı Mu Changchun'dan geldi.

Singapur’daki bir konferansta konuşan Changchun, Reuters’e göre “genel halkın bilgisinin tam kontrolünü istemediklerini” ifade ediyor. Devlet memuruna göre, belli bir düzeyde anonimlik isteyen kullanıcılar için anonimlik sağlanacak.

Takip İlla ki Olacak

Bununla birlikte, vergi kaçakçılığı, kara para aklama, terör finansmanı ve diğer yasadışı faaliyetlerin merkezi dijital para birimi kullanılarak yapılmasını veya aklanmasını önlemek için elbette ki kontroller yapılacak

Changchun’un sözleri, Çin’in devlet destekli kripto para birimini başlatacağı spekülasyonların arttığı bir zamanda geldi.

Bu haftanın başlarında, Foxconn Technology Group tarafından desteklenen özel bir sermaye şirketi olan HCM Capital'in kurucusu ve yönetici ortağı Jack Lee, dijital para biriminin önümüzdeki iki ila üç ay içinde piyasada olabileceğini ifade ediyor.

Çin’in Devlet Destekli Kripto Parası 2020’nin Başında

CNBC'ye konuşan Lee, Çin’in devlet destekli kripto para biriminin temelinin çoğunun tamamlandığını söylüyor ve şöyle diyor:

Yani, zaten tüm sisteme ve ağa hazır. Bence çok yakında göreceksiniz, belki iki ila üç ay içinde.

Çin, geçtiğimiz haftalarda ve aylarda dijital para üzerindeki çabalarını artırıyor. Geçen hafta, Çin Halk Bankası'nın Huawei teknolojisi ile blok zinciri ile ilgili bir anlaşmaya imza attığı bildirildi.

Bu hamle, merkez bankasının devlet destekli kripto paraların lansmanını hızla takip ettiğini gösteren bir işaret olarak görülüyor. Ancak, Eylül ayında Çin’in Merkez Bankası, dijital para planlarına ait zaman çizelgelerinin henüz belirlenmediğini vurguluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ