Çin, devlete ait birden çok kuruluş tarafından yönetilecek olan ilk devlet destekli NFT pazarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Çin, Devlet Destekli İlk NFT Pazarını Başlatacak: Ethereum ve Binance

Çin, devlete ait birden çok kuruluş tarafından yönetilecek olan ilk devlet destekli NFT pazarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Platform kullanıcıları, koleksiyon, dijital telif hakları ve mülkiyet hakları ticareti yapmayı beklemelidir.

Çin, NFT endüstrisinde büyük bir adım atıyor. Ulusal medya kuruluşundan yakın tarihli bir rapora göre, Çin ilk NFT pazarını başlatıyor. Pazar yeri devlet destekli olacak ve ülkenin NFT'leri benimsemesinde önemli bir büyümeye işaret edecek.

China Daily'nin raporu, ülkenin bu adımı "ulusal kültürel dijitalleşme stratejisi" olarak adlandırdığı şeyi uygulamaya koymak amacıyla attığını ekledi.

"Çin Dijital Varlık Ticaret Platformu" olarak adlandırılan pazar yeri, China Cultural Relics Exchange Center, China Technology Exchange ve Huaban Digital Copyright Service Center Co., Ltd. tarafından bir araya getirildi. China Daily, aşağıdaki gibi yenilikçi teknolojilerin entegrasyonu ile bunu da sözlerine ekledi: NFT'lerin, Çin pazarına girerek, ülkenin kültür endüstrisinin gelişmesinin gelişmesi bekleniyor. Piyasaya sürüldükten sonra pazar yeri, dijital koleksiyon ürünleri de dahil olmak üzere birden fazla öğenin ticaretine izin verecek.

Şu anda, lansman için henüz resmi bir tarih yok. Ancak yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor. Platformun lansmanı hakkında daha dikkate değer ayrıntılar veren China Daily, şunları açıklıyor:

"Çin Dijital Varlık Ticaret Platformu yakında başlatılacak ve 1 Ocak 2023'te Pekin'de bir platform başlatma töreni yapılması planlanıyor. Platform işlemleri türleri arasında fikri mülkiyet hakları, dijital telif hakları, dijital koleksiyonlar vb. yer alıyor."

Çin, Destek İçin Binance veya Ethereum NFT Pazarına Mı Bakacak?

Gelecekte, NFT pazarı önde gelen finans kuruluşu Zhongrong Global Holdings Co., Ltd. ile stratejik bir işbirliğine gidecek.

Zhongrong Global Holdings, küresel olarak perakende ve kurumsal müşterilere konik hizmetler sunan 8 yan kuruluşu olan bir finans firmasıdır. Zhongrong'un "dijital koleksiyon evi" platformu, pazarın yardımcı kullanıcılarına NFT'ler ve meta veri deposu hakkında bilgi, içerik ve veriler sağlayacak.

Özellikle, birden çok NFT pazar yerini çalıştıran bir blok zinciri olan Ethereum, kendi NFT pazarını başlatma misyonunda Çin için yararlı olabilir. Ancak, Ethereum'un bu pozisyonu talep etme şansı çok zayıf.

Bunun nedeni, Çin'in NFT pazarının "Çin Kültürel Koruma Zinciri" olarak bilinen bir Blockchain üzerinde çalışacak olmasıdır. Aynı zamanda, "kurumlar ve bireysel kullanıcılar için dijital varlık kaydı, hakların teyidi, saklama, hak koruma izleme ve telif hakkı koruma hizmetleri sağlayan, ticarete konu dijital varlıklar için tek güvenilir saklama hizmeti platformudur." yerel haber raporuna göre.

Önde gelen bir NFT pazarının da arkasında olan Binance Blockchain, Ethereum ile aynı nedenlerle Çin'e giremeyebilir.

Bu arada, Çin'de yaygın olarak bilinmesine rağmen, NFT'lerin kripto para birimleri kullanarak ticaret yapmasına hala izin verilmiyor. Bu, kendi resmi pazar yerini piyasaya sürmek için yeni kurulan planlarının ardından değişebilecek olan ülke yasasının bir sonucudur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ