Çin Halk Bankası henüz yaklaşmakta olan dijital yuanı için resmi bir çıkış tarihi açıklamamış durumda. Ancak şu anda geliştirilmekte olan yeni bir ulusal mobil uygulamanın fotoğrafları sızdırılmış vaziyette.

Çin Halk Bankası Başkanı Dijital Yuan

Çin Halk Bankası henüz yaklaşmakta olan dijital yuanı için resmi bir çıkış tarihi açıklamamış durumda. Ancak şu anda geliştirilmekte olan yeni bir ulusal mobil uygulamanın fotoğrafları sızdırılmış vaziyette. Ülkenin dijital para birimi / elektronik ödeme platformunun (DC / EP) ikinci büyük ekonomi paranın hareketini elden geçirmeyi planlıyor.

Çin'in “İki Oturum” olarak bilinen yıllık meclis toplantılarının ardından 22 Mayıs'ta düzenlenen basın toplantısında, merkez bankasının başkanı Yi Gang, ülkenin dijital ekonomiye odaklandığını belirtti.

DC / EP, temel olarak çift katmanlı işlem, nakit (M0) ikamesi ve kontrol edilebilir anonimlik öncülüğünde üst düzey tasarım, standart formülasyon, fonksiyon geliştirme, ortak hata ayıklama testi vb gibi aşamaları içeriyo.

DC / EP iki katmanlı bir sistemdir: 1) merkez bankalarını ticari bankalara ve 2) ticari bankalar ve perakende kullanıcıları. Yeni dijital para biriminin perakende katmanı için pilot test dört şehirde (Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan) devam ederken ve henüz resmi bir lansman tarihi ile sonuçlanamamış olsa da, analistler merkez bankası tarafından yönetilen para biriminin dünya sahnesinde büyük etki ortaya koyacağını düşünüyor.

Ödünleşmelerin keskin olması bekleniyor. Ulusal dijital para birimi, Çin'e banka hesabı olmayan kişiler için sınır ötesi işlem hızı ve mobil erişim açısından muazzam bir avantaj sağlayacak olsa da, hükümetin her bir işlemi asimetrik şifreleme kullanan kapalı bir sistemde izlemesine izin verecek. . Denemeler, taşımacılıktan perakendeye ve bordroya kadar çok çeşitli sektörlerde yürütülmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ