Çin merkez bankası PBoC, potansiyel yatırımcıları dijital para birimleri ve blockchain içeren yasadışı para toplama programlarından kaçınmaya teşvik eden uyarılar yayınladı.

Çin Halk Bankası, Blockchain Yatırım Dolandırıcılıklarına Karşı Uyarı Yayınladı

Çin merkez bankası PBoC, potansiyel yatırımcıları dijital para birimleri ve blockchain içeren yasadışı para toplama programlarından kaçınmaya teşvik eden uyarılar yayınladı.

Çin Halk Bankası, blockchain ve kripto para birimlerini içeren yasadışı bağış toplama planlarını araştırmak için yatırımcılara karşı yeni bir uyarı yayınladı. Şangay PBoC ofisi, potansiyel yatırımcıları düzensiz yatırım planlarının riskleri konusunda uyarmak amacıyla kripto ve finansal dolandırıcılıkların bazı ortak özelliklerini detaylandıran bir makale yayınladı. Çin merkez bankası tarafından yayınlanan raporda, yatırımcıların paralarıyla ayrılmadan önce kripto para yatırım planının bir aldatmaca olup olmadığını belirlemek için sorabilecekleri 16 ortak soru ele alındı.

PBoC, yatırımcıları yasadışı bağış toplama sürecine katılmamaları konusunda uyarıyor

Çin Halk Bankası, “dolandırılık faaliyetleri sayfasında”, düzenli menkul kıymetler ve emekli maaşları ile sanal para birimleri ve blockchain ile ilgili olanlar gibi yaygın sahtekarlıklara karşı uyardı. Raporda “yasadışı bağış toplama” konusu ele alınmakta ve yatırımcıların bu dolandırıcılıklara karşı nasıl kötü davranışlardan kaçınabilecekleri açıklanmaktadır. Çin, 2017 yılında ülkedeki ilk kripto para tekliflerini yasaklamıştı. Ancak raporda özellikle ICO'lardan bahsedilmedi. Yaygın dijital para birimi kullanım durumlarına benzer yöntemler belirledi. PBoC tarafından makalede atıfta bulunulan diğer sahtekarlıklar arasında “İnternet yoluyla kurulan yatırım fonları” ve “elektronik altın yatırımı şeklinde yasadışı para toplama” yer almaktadır.

PBoC'nun CBDC'sini yakında başlatması bekleniyor.

 Çin Halk Bankası, 5 ila 6 yıldır merkezi dijital para birimi üzerinde çalışıyor ve lansmanına çok yakın. DC / EP (dijital para birimi elektronik ödeme) olarak adlandırılan dijital yuan, şu anda dört Çin şehrinde test ediliyor ve McDonald’ ve Starbucks gibi çok uluslu şirketler dijital para birimini test ediyor. Merkez bankasının dijital para birimini bu yıl başlatması ve CBDC'sini başlatan dünyanın ilk büyük ülkesi olması bekleniyor. Birçok ekonomist Çin CBDC'nin piyasaya sürülmesiyle USD'nin küresel hakimiyetinin aynı olmayabileceğini iddia etti. Daha önce, FBI ayrıca koronavirüs ile ilgili kripto dolandırıcılıklarındaki artışa karşı uyarı yayınlamıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ