Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) denemesinin şu anda 10 milyon kişiyi kapsadığını söyledi.

Çin Halk Bankası, Dijital Yuan Programının 10 Milyon Kullanıcısı Olduğunu Açıkladı

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) denemesinin şu anda 10 milyon kişiyi kapsadığını söyledi.

Bir sonraki ana aşaması, 2022'deki Pekin Kış Olimpiyatları'ndaki testleri içerecek. Çin'in dijital Yuan programı denemesinde şu ana kadar yaklaşık 10 milyon insan var. Dijital Yuan denemesine çeşitli ülke bölgelerinden milyonlarca katılımcı dahil oldu, ancak bu şimdiye kadarki en büyük kilometre taşlarından birini işaret ediyor.

 Halktan Sıcak Bir Karşılama İçin Dijital Yuan Puanlarının Rekor Kullanımı

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, 8 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında, herkesin beyaz listeye başvurmak suretiyle katılabileceğini söyledi. Daha sonra böyle 10 milyon kişi olduğunu söyledi. Dijital Yuan kullanılarak kaydedilen işlem sayısı, halktan sıcak bir karşılamaya işaret ediyor. Dijital para birimi ve pilot programlar için övgüde bulunan Yifei, 2022'deki Pekin Kış Olimpiyatlarının bir sonraki büyük deneme olacağını söyledi. Başkan yardımcısı ayrıca bankanın “denemelerin kapsamını artırmaya devam etme güvenine” sahip olduğunu söyledi.

Çin, CBDC Yayınlayan İlk Büyük Ekonomi Olacak

Çin, Shenzhen, Pekin, Şanghay ve Chengdu gibi alanlarda başarılı denemelerle uzun süredir CBDC'sinde ilerleme kaydediyor ve oldukça hızlı bir şekilde test ediyor. Çin, CBDC'leri potansiyel bir çözüm olarak ele alan ilk büyük ekonomi iken, diğerleri dijital bir para birimini araştırmaya ve geliştirmeye yeni başlıyor. CBDC'yi keşfeden bu yeni gelen ülkeler arasında Kanada, Fransa, Yeni Zelanda, Japonya ve İsveç bulunmaktadır. Hong Kong'un maliye bakanı ayrıca bölgede dijital para birimi planları olduğunu ve özellikle teknoloji meraklısı gençlerle iyi çalışacağını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ