Şanghay Bileşik Endeksi (SHCOMP), panik satışlarının Çin'i etkisi altına almasıyla bir günlük en büyük düşüşlerinden birinde bugün %4.95 kaybetti .

Şanghay Bileşik Endeksi (SHCOMP), panik satışlarının Çin'i etkisi altına almasıyla bir günlük en büyük düşüşlerinden birinde bugün %4.95 kaybetti . Hang Seng  TECH Endeksi %7,8 düşerken, Hang Seng endeksi ekonomiyle ilgili artan endişeler arasında %5,72 düştü.

Banka kredileri Şubat ayında beklenenden fazla düşerek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde devam eden ekonomik yavaşlamaya işaret etti.

Çin bankaları Şubat ayında 1,23 trilyon Yuan (195 milyar $) yeni kredi vererek Ocak ayındaki rekor 3,98 trilyon Yuan'dan keskin bir düşüşle ve analistlerin beklentilerinin çok altında kaldı.

Avrupa ve Amerika başarılı bir aşı kampanyasından sonra tam normale dönerken Çin iki yıl sonra pandemiyi ele geçiremediği için Şanghay'daki bazı ofis blokları ve konutlar kilitlenirken Shenzhen'de toplu taşıma da kapatıldı.

Bitcoin, Şanghay ticareti açılmadan hemen önce 40.000 dolara yaklaştı, ancak şimdi 38.700 dolardan işlem gören 38.000 dolara düştü.Varlık, Çin'in Rusya'ya yardım etmeye başlarsa yaptırımlara yakalanabileceğinden endişe eden bazı yatırımcılar tarafından bir hedge olarak kullanılabilir.

Ek olarak SEC, defterlerini ABD düzenleyicilerine açmayı reddeden ilk Çin hisse senedi grubunu adlandırarak daha fazla listeden çıkarmayla ilgili endişeleri artırdı.

Didi Global, Pekin ile gerginlikler devam ederken Hong Kong'da bir listeye girmeyi başaramadı. Tüm bunlar, bir zamanlar Çin'in en büyük emlak geliştiricisi olan Evergrande'nin borcunu temerrüde düşmesinden sonra yabancı yatırımcıların hissiyatını azaltıyor.

Çin'in özel sektörü ABD'den bile daha borçlu durumda ve bu yıl için hedeflenen büyüme oranı %6'dan %5,5'e düşürüldü.Ancak bunu bile başarabilecekler mi, piyasalar yeniden kargaşaya girerken görülecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ