Çin, İsveç ve hatta Libra projesini unutun. Bahamalar'ın küçük Karayip adası ülkesi, Sand Dollar' olarak adlandırılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile yarışıyor. Pilot projeler şimdiden en büyük ada zincirlerinden ikisine ulaştı.

Çin’i ve Libra’yı Unutun – Bahamalar Yolu Aldı Bile

Çin, İsveç ve hatta Libra projesini unutun. Bahamalar'ın küçük Karayip adası ülkesi, Sand Dollar' olarak adlandırılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile yarışıyor. Pilot projeler şimdiden en büyük ada zincirlerinden ikisine ulaştı.

Bahama merkez bankası, CBDC'lerini başlatma konusunda çoğu ülkenin çok önünde. Aslında, Bitcoinist son zamanlarda 2020'nin ikinci yarısına kadar tüm adalara yayılmasının yolunda olduğunu bildirdi.

Bugünkü habere göre, Sand Dollar şimdi Abaco adasında mevcut. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı K Peter Turnquest'e göre, bu durum sakinlerine “finansal hizmetlere daha kolay erişim” sağlayacak.

Dijital Bahama Doları'nın ilk pilot projesi, ülkenin merkez bankası tarafından Aralık ayında tanıtıldı. Bu, Exumas'ın coğrafi olarak dağınık adalarında, 365 adadan sadece birkaçının yaşadığı adalarda başladı. Proje şimdi dördüncü büyük ada koleksiyonu olan Abacos'a kadar genişletildi.

Turnquest, Abaco'da dijital doların açılışında şunları söyledi:

Birkaç ay önce, Abaco adaları altyapılarına, çeşitli ekonomik sektörlere ve hayatlarının dokusuna yıkıcı bir hasar verdi ... Dorian kasırgası asla unutamayacağımız bir şeydi, ama Umarız Sand Dollar sayesinde Abaco adaları özellikle finansal sektörleri ile ilgili olarak yine bir miktar normalleşme yaşayacak.

Bahama hükümetinin bu dijital yeniliği tam olarak desteklediğini ve şunları söyledi:

Bahamalar'ın her adasında Sand Dollar’ın başarısını sağlamayı taahhüt etti.

Sand Dollar’ın kağıt versiyonunun tam eşdeğeri olduğunu, Merkez Bankası'nın dış rezervleri tarafından tamamen desteklendiğini açıkladı. Ayrıca, büyük maddi hasar gören ve hatta her şeyi kaybeden insanlar için, bu durumun onlara finansal hizmetlere daha kolay erişim sağlayacağını söyledi.

Örneğin, artık doğrudan eşler arası transferlerde ücret ödemeden mobil cihazları üzerinden ödeme yapabilirler.

Ayrıca, Sand Dollar mobil cihazlarında Sand Dollar uygulamalarına erişmek için yüz tanıma, biyometri veya şifre kullanabilecekleri çok faktörlü kimlik doğrulama sunduğundan tüketiciler kendilerini güvende hissedebilirler.

İşlemlerin güvenliği ve gizliliği söz konusu olduğunda, vatandaşlarını iki açıdan güvence altına aldı.

Sand Dollar’ın anonim olmadığını, ancak gizli olduğunu belirtmek de önemlidir. Merkez Bankası, dijital alanda her tüketicinin güvenliğini sağlamak için özenle çalışmaktadır.

Pilot projeler sırasında üzerinde çalışılacak kilit unsurlardan biri, çevrimdışı işlemle birlikte Sand Dollar’ın kullanılması olacaktır. Bu, adaların sıkça karşılaştığı doğal afetler için kesinlikle hayati önem taşıyan bir şeydir. Turnquest şunları söyledi:

Sand Dollar, adalarımız genelinde iş yapma biçiminde devrim yaratacak. Bir kez daha, Bahamalar Hükümeti bu girişimi tam olarak desteklemektedir ve Bahama Adaları'nın geri kalanında devam eden yayılmayı dört gözle bekliyoruz.

 Dünya süper güçleri kendi dijital paralarını piyasaya sürmek için adımlar atarken, Bahamalar çok ileride.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ