Bitcoin ve kripto para birimlerine en çok düşmanca tavrı takınan ülke kuşkusuz Çin.

Çin

Bitcoin ve kripto para birimlerine en çok düşmanca tavrı takınan ülke kuşkusuz Çin. Çin , sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek amacıyla  2017 yılının Ağustos ayında ülkedeki tüm Bitcoin satan site ve borsaları kapattı. Peki aradan geçen  4 yılda bu durum Bitcoin 'e nasıl yansıdı ?

Bitcoin Büyümesini Sürdürdü 

Bitcoin Çin 'in yasak getirdiği ilgili tarihten bu yana büyümesini sürdürdü. Yasak Bitcoin 'in yok olmasına neden olmadı. Çünkü Bitcoin merkezi değildi. Fişini çekmek ise mümkün değil. Bitcoin bir su gibi akacak yerini muhakkak buluyor. Bitcoin'e yasak getirilse de alan özellikle yeniliklere sahne oldu. Önce DeFi alan yani merkezsiz finans konusu gündeme geldi. Merkezsiz finansa dair bir çok uygulama piyasaya çıktı. DeFi alanında bugün birçok kripto para birimi piyasada yer alıyor.

Diğer taraftan bugün işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz pek çok merkezsiz borsa da kripto paralara erişim sağlayarak alanın büyümesine imkan sağlıyor. Son zamanlarda popüler hale gelen NFT yani değiştirilemez token'lar ise alanı bambaşka bir boyuta getirdi.

Görüldüğü üzere Bitcoin ve kripto para alanı Çin'in 2017 yılında uyguladığı ve halen de uygulamaya devam ettiği yasağa karşı ''Çok da Tın'' modunda hareket etti. Bu durum aslında topluluğun merkeziyetçiliğe karşı bir cevabı. Bu nedenle Bitcoin arkasındaki sosyolojik gücü devam ettirdiği müddetçe Çin örneğinde olduğu gibi ne kadar yasak konursa konsun varlığını devam ettiriyor.

Çin bu sene özellikle Bitcoin madencilerini hedefe koymuş olsa da su yine akacak mecrasını buluyor ve Bitcoin Madencileri Kazakistan, Gürcistan, Kanada ve İran gibi ülkelere kayıyorlar. Netice olarak yasakların Bitcoin'e çok yaradığını söyleyebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ