Çin’in blockchain girişimleri, ülkenin yakın gelecekte bir süper güç olma tutkusunu genişletti.

Çin’in blockchain girişimleri, ülkenin yakın gelecekte bir süper güç olma tutkusunu genişletti. Bu ifadeyi tamamlamak için, ülkedeki blockchain kullanan şirketlerin sayısı hakkındaki en son istatistiklere bakmak gerekiyor.

En son LongHash verilerine göre, 26.000'den fazla blockchain şirketi faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 80.000'i Çin'de yasal olarak kayıtlı firmalar.

Güneydoğu Çin'de bir kıyı eyaleti olan Guangdong, en fazla blockchain firmasına sahiptir. Kayıtlı ve faaliyet gösteren toplam 22.636 şirket bulunuyor. İlginç bir şekilde, Guangdong eyaleti hükümeti son zamanlarda bir blockchain tabanlı finansman platformu başlatmıştı.

Sırada, 5.300'den fazla blockchain firması bulunan Yunnan, ardından 5.000'in üzerinde kayıtlı ve işleten firma ile Guangxi vardı.

Özellikle, 2018'e kadar, ülkedeki blockchain platformlarındaki rakamlar hızlanmaya başladı.

LongHash’in çizelgesine göre, 2018 yılında 19.073 blockchain destekli şirket kuruldu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in blockchain onayına rağmen, rakamlar 2019'da 14.013'e düştü. 2020'de 700'ün üzerinde blockchain tabanlı firma faaliyete geçti.

Ayrıca, Çin’in Google’ın eşdeğeri olan Baidu, herkese açık beta blockchain ağını başlatan ilk büyük teknoloji platformlarından biri oldu. Çinli İnternet devi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kendi merkezi olmayan uygulamalarını [DApps] yayınlamalarını sağlamak için ‘Xuperchain called adlı bir açık ağ zinciri sundu.

Daha önce Alipay olarak bilinen Alibaba’nın Ant Financial, daha önce konsorsiyum blockchain ağını bu yıl Şubat ayında açıklamayı planlamıştı.

 Son zamanlarda, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'na bağlı Bilgi ve Sanayi Geliştirme Merkezi [CID] 'nin blockchain araştırma enstitüsü Aralık ayı itibariyle 33.000 kayıtlı blockchain şirketinin olduğunu ortaya koydu. Şirketlerin % 57'si blok zinciri merkezli girişimler,% 23'ü blok zinciri projelerine sahip internet şirketleri ve % 12'si blok zinciri işine sahip finansal kuruluşlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ