Bu ayın başlarında Twitter'da Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Çin tarafından yakın zamanda önerilenler gibi CBDC'leri kullanan işlemlerin kriptografik olarak kanıtlanıp kanıtlanamayacağı sorusunu sordu.

Çin’in CBDC’si “Başlangıçta Blockchain İle Alakalı Olmayacak”

Bu ayın başlarında Twitter'da Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Çin tarafından yakın zamanda önerilenler gibi CBDC'leri kullanan işlemlerin kriptografik olarak kanıtlanıp kanıtlanamayacağı sorusunu sordu.

Buterin'e göre, eğer durum buysa, Ethereum CBDC'nin hafif bir müşterisini yönetebilmelidir. Çin’in devlet destekli bir kripto para birimi başlatma planlarını açıkladığı için, ‘DCEP’ hakkında pek fazla ayrıntı kamuya açıklanmadı. Aslında, tüm proje gizlilik içinde neredeyse örtülü durumunda

Raporlar, PBoC'nin müşteri fonlarının akışını izlemek için bir sistem uyguladığını ve ağdaki işlemler hakkında bilgi toplamak ve işlemek için büyük veri analizi kullanacağını ileri sürdü. Ayrıca, bu verilerden elde edilen bilgiler para politikasını gerçek zamanlı olarak şekillendirmek için kullanılabilir.

Bunun en alt kısmına ulaşmak için, Sino Capital CEO'su ve Çin Yatırım Federasyonu genel müdürü Matthew Graham, Buterin'in sorgularına cevap verdi ve “doğrudan Çin'in DCEP ekibinde liderlik pozisyonlarında arkadaşlar” ile temas halinde olduğunu belirtti.

Graham “İlk adımda CBDC'nin blok zinciri ile ilgili olması gerekmez.” açıklamasını yapıyor.

Graham, DCEP'nin nakit benzeri özelliklere sahip M0 yerine geçecek şekilde tasarlanacağını bildirdi. Ayrıca, bunun faizsiz olacağını ve kağıt bazlı paranın ortadan kalkmasına neden olabileceğini söyledi.

Çin, DCEP'nin spekülatif bir yatırım aracı olmayacağını doğrulasa da, tüm satıcıların lansman sırasında para birimini kabul etmeleri gerektiğini zorunlu kıldı. Bu, kripto yuanın dünyadaki en kabul edilen kripto para birimi olmasına yol açabilir. Ülkenin dijital para birimi bu yıl halka açık olacak şekilde ayarlandığında, beklenenden daha hızlı olabilir.

 Satoshi Nakamoto, Bitcoin teknik incelemesini on yıldan uzun bir süre önce merkezi olmayan bir eşler arası ağ olarak yayınladığında kripto para birimlerini tanımladı. Dünyada en çok kullanılan kripto para birimi olmaya hazır merkezi bir ağ üzerinde çalışan merkezi bir dijital para birimi ile, aslında bir kripto para biriminin temelde ne olduğu sorusuna bakmak gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ