CBDC'ler, kullanım ve satışlarının etkisiyle ilgili endişeleri ortaya çıkararak, dünya çapında düzenleyicilerin tüylerini karıştırmaktadır.

Çin’in DCEP’i Bu Yıl Lansmanı Yapılacak Tek CBDC Olmayabilir

CBDC'ler, kullanım ve satışlarının etkisiyle ilgili endişeleri ortaya çıkararak, dünya çapında düzenleyicilerin tüylerini karıştırmaktadır. Bununla birlikte, bu endişelerden bağımsız olarak, dünyadaki birçok ülke son birkaç yıldır kendi fiat destekli stablecoinlerini başlatmak için yarışa katıldı, Çin, Japonya, Tayland ve hatta Singapur gibi ülkeler liderlik yaptı.

Bununla birlikte Çin, CBDC'lerle ilgili olarak “DCEP” i beş yıl önce geliştirmeye başladıktan sonra spotun çoğunu çaldı. Bununla birlikte, Singapur Para Otoritesi çok geride değildi ve MAS'ın 2016 yılında Blockchain ve DLT firması R3 ile Singapur dolarını tokenize etmek için ortaklık yaptığı bir proje olan Ubin Projesinin 1. Aşamasını duyurdu.

Daha sonra, Ağustos 2018'de Tayland Bankası, 'Inthanon' Faz I'yi “Tayland finansal hizmet endüstrisini DLT devriminin ön saflarına konumlandırmak için” ilan etti. R3, o zamandan beri Faz'a taşınan bir proje olan BoT ile birlikte çalıştı. Her üçü de sınır ötesi fon transferleri için defterler arasında birlikte çalışabilirlik üzerinde çalıştığı bildirilmektedir.

Messari’nin ‘Niteliksiz Görüşler’ isimli podcast'inin son bölümünde R3 CTO'su Richard Brown bu projelerdeki gelişmelerden, merkez bankalarının karşılaştığı zorluklardan ve CBDC'lerin potansiyel olarak nasıl yayılabileceğinden bahsetti.

İşlemlerin zaman aldığını açıklayan Brown,  çünkü bankalar arasında işlem grupları yapmak çok daha uygun maliyetli, Ubin'in erken evreleri sadece Singapurlu doları bir blockchain üzerine vermekle ilgili değildi,” diyerek, bunu yapan tüm bankaların likiditesini tamamen yok etmeyecek şekilde yapmak olduğunu da sözlerine ekledi. .”

CTO, bu süreçte, dünyanın Corda düğümlerinin farklı bir amaç için inşa edilmiş bir iş süreci motorunu kullanabileceği ilk merkezi olmayan 'netleştirme şemasını' oluşturduklarını söyledi.

R3, Ubin Projesi'nin ilk dört aşaması üzerinde çalışırken, Brown devam eden Aşama 5 ile ilgili olmadıklarını söyledi. Ancak, aynı zamanda Aşama 6 için yeniden devreye girebileceklerini ve projenin kaç aşamada olacağından emin olmadığını belirtti.

R3 CTO’su, Ubin Projesi'nin Inthanon'a karşı nasıl yığıldığı konusunda oldukça belirsiz olsa da, Tayland Bankası projesinin “oldukça ileride” göründüğünü söyledi. Son raporlara göre, Tayland merkez bankası üçüncü sırada Hong Kong Para Otoritesi ile çalışıyor.

 Çin'in bu yıl DCEP'sini başlatması bekleniyor. Bununla birlikte, birçok kişi tarafından belirtildiği gibi, PBoC'un 'kripto-yuanı' blockchain teknolojisiyle şüpheli bir bağlantıya sahip. Ne yazık ki, Tayland ve Singapur gibi, ölçeklenebilir, ekonomik olarak uygulanabilir bir merkez bankası dijital para birimi başlatmak için topuklarında sıcak olan Çin, bu yıl bitiş çizgisini geçen tek kişi olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ