Çin, merkez bankası dijital para birimi olan “DCEP”, kripto para, banknot ve diğer para eşdeğerlerini değiştirmeye doğru ilerlemekte.

Çin’in Dijital Parası ABD’yi Dünya Sahnesinde

Çin, merkez bankası dijital para birimi olan “DCEP”, kripto para, banknot ve diğer para eşdeğerlerini değiştirmeye doğru ilerlemekte. Çin son zamanlarda DCEP’in piyasaya sürülmesine yönelik planlarının bir parçası olarak 1 Ocak 2020 tarihinde şifre yönetimini yönetmeyi amaçlayan bir yasa uygulamaya koydu.

Dijital Ticaret Odası Başkanı Perianne Boring'e göre, Çin CBDC'nin geliştirilmesiyle ilgili söylentiler Facebook'un tartışmalı Libra kripto parasını ortaya çıkardıktan sonra, Çin en az beş yıldır DCEP inşa ediyor.

The Scoop'un son bölümünde Boring, Çin'in blockchain teknolojisinde ve CBDC'de lider olup olmadığı konusunda kesinlikle hiçbir soru olmadığını söyledi. ABD'nin “teknolojik liderliğini başka herhangi bir yetki alanına bırakırsa kaybedecek çok şeyi olduğunu” söylemeye devam etti.

Boring, dijital bir doları zorlamanın arkasındaki düşüncenin ABD'nin Çin'in gerisinde kalmasını istemediği için olmadığını iddia etti. Ona göre argüman “ulusal güvenliği korumak” tır.

“Dolar dünyanın birçok ülkesi tarafından sürekli saldırı altında. Doların saldırıya uğramasının yollarından biri de teknolojidir. Ve eğer finansal sistemimizi destekleyen en iyi teknolojiye sahip olmazsak ve başka bir ülke altyapımızı atlarsa, bu dünya sahnesindeki duruşumuzu tehlikeye atabilir.”

Güney Kore ve Japonya gibi ülkeler de CBDC trendine atladılar. Güney Kore merkez bankası ikinci bir CBDC ekibi kurmaya hazırlanıyor. Çin Yuanının gelişimine ayak uydurma ihtiyacı duyan üst düzey Japon milletvekilleri, hükümetlerini 2020 için G7 gündeminde 'Dijital Yen' için itmeye çağırdılar.

Çin'in aksine, ABD hala tüm CBDC fikrini araştırma sürecindedir. Başkan Lael Brainard, geçtiğimiz günlerde ABD Federal Rezervinin hala dijital doların potansiyelini incelediğini ve “CBDC'ler hakkındaki anlayışımızı ilerlettikçe“ diğer merkez bankalarıyla işbirliği yaptıklarını ”açıkladı.

Boring, ABD'nin bu alanda lider olmaya odaklanması gerektiğini ifade ederken,

 “Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında geniş çapta yoğun bir konuşma var. Blockchain'in buna uyduğu veya hatta buna uyduğu takdirde - yeni bitirdiğimiz ticaret anlaşmasının bir parçası değildi, ama orada - ABD'nin genel olarak Çin hükümeti ve Çinlilerle birçok ekonomik sorunu var. Gerçekten odaklanmamız gerektiğini düşündüğüm şey bu alanda lider olmak. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ