DCEP'yi oluşturmakla görevli PBOC yetkilisi, bunun fiziksel varlıklar veya fiat para birimleri ile desteklenmeyeceğini ve Çinli yatırımcıların hayal kırıklığına uğradığını söyledi

Çin’in Dijital Parası Çinli Yatırımcıları Hayal Kırıklığına Uğrattı - İşte Nedeni

DCEP (dijital para elektronik ödeme) oluşturmakla görevli Çin merkez bankasından Mu Changchun, resmi duyurunun ortaya çıkmasından önce “Çin Coini” olarak da anılıyor, bu konuda bazı yeni ayrıntılar ortaya koydu.

Yuan’ın Dijital Versiyonu

DCEP'nin yuan'ın dijital bir versiyonu olacağını doğruladı, ancak Libra’nın aksine, herhangi bir fiat para birimi veya diğer fiziksel varlıklar tarafından desteklenmeyecek. Ayrıca, yatırımcıların DCEP'yi spekülasyon için kullanamayacaklarını söylüyor.

Gizemli "Çin Coini"nin Ayrıntıları Açıklandı

PBOC bünyesindeki dijital para araştırma enstitüsü şefi Mu Changchun, koinin değere göre spekülatif olmayacağını ve fiziksel varlıklarla desteklenmesi gerekmeyeceğini söyledi. Bitcoin veya herhangi bir stablecoinden farklı olacağını söylüyor. Ancak, bunun RMB'nin dijital bir formatı olacağını kabul ediyor.

DCEP oluşturma ekibinin başkanı, koinin oluşturulması ile ilgili tüm ön işlemlerin tamamlandığını söylüyor. Tek yapılması gereken, fiili lansmandan önce pilot uygulamaların başlatılması.

Çinli Kullanıcılar Hayal Kırıklığına Uğradı

Çinli kullanıcılar, DCEP'nin spekülasyon için kullanılmayacağından pişmanlık duyarak haberlerde biraz hayal kırıklığına uğramış görünüyorlar. Sina.com'daki bir okuyucu, “içinde hiç eğlence olmayacak” ifadelerini kullanıyor.

Başka bir kullanıcı da "Dijital para birimi, yuan'ın sadece bir başka şekli, ancak gerçek blockchain teknolojisini kullanan kripto para birimleri altın ve gümüş gibi muamele edilebilir." diyor.

 Başka bir kişi Weibo'ya “Yuan'ın dijital formunda spekülasyon yapmama izin vermiyorsanız, döviz gibi başka şeyler üzerinde spekülasyon yapacağım” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ