Çin Halk Bankası, dijital para birimini geliştirmenin teknik adımını tamamladı, ancak bu en zor kısım değildi.

Çin’in Dijital Yuanının Zamanı Geldi mi?

Çin Halk Bankası, dijital para birimini geliştirmenin teknik adımını tamamladı, ancak bu en zor kısım değildi.

Çin Halk Bankası'nın (PBoC), egemen dijital para birimini geliştirmenin ilk teknik adımını bitirdiği bildiriliyor. Ancak, lansman tarihi hala belirsiz; şimdi merkez bankasının dolaşımı için ilgili yasalar çıkarması gerekiyor ve bu daha da zaman alabilir.

Duruma yakın bir isimsiz kişi Global Times'a, dijital para biriminin PBoC'un sıfır ve negatif faiz politikasını ticari bankalara çevirmesi için en uygun yol olarak görüldüğünü söyledi.

Kaynağa göre, Çinli teknoloji devi Alibaba'nın mali kolu olan Alipay, 21 Ocak'tan 17 Mart'a kadar en az beş patent başvurusunda bulundu - hepsi de bir şekilde PBoC’un dijital para birimine bağlandı.

İçeriden bilgi veren kişi, "Patentlerden yola çıkarak, teknolojik gelişimin ilk adımı temel olarak tamamlandı," diyor.

Patentlerin, dijital para biriminin ihraç, işlem kaydı, dijital cüzdanlar, anonim ticaret desteği ve yasadışı hesapların denetlenmesi ve ele alınması konusunda yardım dahil olmak üzere çeşitli alanlarını kapsadığını da sözlerine ekledi.

Yine de, içeriden gelen kişi dijital para mevzuatının ve bankacılık ve sigorta çerçevesinin ve düzenleyici denetimin oluşturulmasının uzun bir süreç olabileceğini, hatta gelişmenin kendisinden bile daha fazla olduğunu kaydetti. Bu nedenle, lansmanın kesin veya yaklaşık tarihi hala belirsiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ