China & Industrial Bank of China Ltd. ve en büyük üç akranı 42 milyar dolar temettü dağıttı. Ancak, tüm dünyada, devam eden salgın nedeniyle temettüler azalıyor.

Çin’in En Büyük Bankaları 42 Milyar Dolar Temettü Vermeyi Planlıyor

China & Industrial Bank of China Ltd. ve en büyük üç akranı 42 milyar dolar temettü dağıttı. Ancak, tüm dünyada, devam eden salgın nedeniyle temettüler azalıyor.

Temettüler tüm dünyada kesiliyor, ancak Çin'in ilk 3 bankası Çin hükümeti kararı desteklerken 42 milyar dolar temettü dağıtmayı planlıyor. BloombergQuint raporuna göre, China Industrial & Commercial Bank of China Ltd. ve diğer üç büyük eşi, 2019 kazançlarının % 30'undan fazlasını hissedarlarına iade ediyor ve ortalama % 6'dan fazla temettü getirisi getiriyor. Bu bankaların sunduklarının sadece yarısı ABD'li rakipleri tarafından verildi.

Bankaların mevcut koşullar altında temettü ödeme kararı sorgulanmakta

Şu anda, bankalar koronavirüs pandemisinin etkisinden trilyonlarca dolar potansiyel kredi kaybıyla karşı karşıya. Çin bankalarının yatırımcıları, özellikle de hükümet sahiplerini, kötüleşen sermaye gücü pahasına mutlu tutmak için ödeme yapması gerekip gerekmediği üzerine bir tartışma var. Pekin'deki Moody’ün Yatırımcı Servisinde bir analist olan Nicholas Zhu, yüksek temettü ödemesinin sürdürülmesinin, özellikle mali bütçe sıkı olduğunda Çin bankalarının sosyal sorumluluklarının bir parçası olduğunu söyledi. Pandeminin sermayelerini yavaş ve kademeli olarak parçalayacağını da sözlerine ekledi. Bu nedenle, temettü ödemesindeki herhangi bir azalma, bir tedavi şokundan ziyade adım adım bir süreç olarak ortaya çıkacaktır.

Bazı ülkeler düzenleyicilerin taleplerini karşılamak için temettüleri hurdaya ayırdı

İngiltere ve Danimarka'daki bankalar, düzenleyicilerin taleplerini karşılamak için temettüleri reddederken, mali gözlemciler kredi verenleri sermayeyi korumaya teşvik ettiği için İsviçre ve Avustralya'da ödemeler yapıldı. Ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, JPMorgan Chase & Co. dahil sekiz dev banka, temettü ödemelerine sadık kalıyor. Ancak bankalar, koronavirüs pandemisi sırasında müşterileri ve ülkeyi desteklemek için hisse geri alımlarını iptal ettiler.

 Bununla birlikte, yapılacak herhangi bir temettü düzeltmesi varsa, düzenleyiciler ve farklı önceliklere sahip departmanlar arasında sık sık bir savaş çekişinin olduğu Pekin yönüne gelecektir. Maliye Bakanlığı ve Çin’in egemen servet fonu, sözde dört büyük bankanın hisselerinin üçte ikisinden fazlasını kontrol ediyor ve ödemeleri sürdürmeye hevesli.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ