Çin’in döviz rezervi düzenleyicisi, Dışişleri Devlet İdaresi (SAFE), sınır ötesi ticaret finansmanı Blockchain platformuna pilotluk yapacak

Çin’in Forex Regülatörü Blockchain Ticaret Finansmanı Çözüm Pilotu Geliştirdi

Çin’in döviz rezervi düzenleyicisi, Dışişleri Devlet İdaresi (SAFE), sınır ötesi ticaret finansmanı Blockchain platformuna pilotluk yapacak. Haber, yerel mali haber ajansı CNStock tarafından 24 Nisan'da bildirildi.

Rapora göre, platformun geliştirilmesi SAFE tarafından başlatıldı ve Hangzhou Blockchain Teknoloji Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde tamamlandı.

Çin Banknot Blockchain Teknoloji Araştırma Enstitüsü olarak da bilinen bu projenin, doğrudan Çin Halk Bankası'na (PBoC) bağlı olan Çin Banknot Baskı ve Madencilik Şirketi kapsamında projenin teknik taahhütlerini tamamladığı bildirildi.

Büyük ölçüde manuel, kâğıt bazlı işlemeye dayalı olan Çin’in mevcut geleneksel ithalat ve ihracat ticaret finansman sisteminin düşük operasyonel verimlilik ve asimetrik, eksik veri paylaşımından kaynaklandığı bildiriliyor.

Raporda, ticaret finansmanı işlem yönetiminin karmaşık lojistiğinin daha iyi ele alınabilmesi için, verilerin gerçek zamanlı ve şeffaf veri paylaşımına olanak sağlayan kriptografik olarak korunan dağıtılmış bir ağa kaydedilebildiği belirtiliyor. Böylece operasyonel verimliliği ve güvenliği artırabilir ve maliyetleri düşürebilir.

Raporda, platformun tüm ticari finansman sürecini yönetme kapasitesine sahip olduğu bildirildi. Bu da gümrük belgelerinin doğruluğunu ve bunlara karşılık gelen finansman bakiyelerinin otomatik olarak doğrulanmasını ve böylece çift veya aşırı finansmanın önlenmesini içeriyor.

Blockchain sistemi kapsamlı bir düzenleme yönetimi sağlıyor ve katılımcıların verilerinin yalnızca taraflar, düzenleyiciler veya diğer onaylanmış kuruluşlar tarafından görülebildiğinden emin olabiliyor.

Platformun gelişmesi tamamlandıktan sonra, SAFE'nin projeyi altı ay boyunca üç büyük ticaret ilinde Jiangsu, Zhejiang ve Fujian ve iki şehirde, Şangay ve Chongqing'de pilot olarak uygulamak istediği bildirildi.

Pilotun tamamlanmasından sonra, platformun ülke çapında tanıtılması bekleniyor. Raporda, daha sonraki iş senaryoları için destek eklenmesinin yanı sıra, Çin Merkez Bankası da dahil olmak üzere çok sayıda büyük bankanın katılımının çekileceği bildirildi.

Daha önce de belirtildiği gibi, PBoC tarafından desteklenen Guangdong, Hong Kong ve Macau Körfezi Bölgesi'nde sınır ötesi ticaret için bir ticaret finansmanı Blockchain platformu Eylül 2018'de pilotluk yapmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ