Başkan Xi Jinping’in geçen yıl Ekim ayında blockchain teknolojisine verdiği destek önemli beğeni topladı. Peki, Çin'deki blockchain cephesinde neler oluyor?

Başkan Xi Jinping’in geçen yıl Ekim ayında blockchain teknolojisine verdiği destek önemli beğeni topladı. Peki, Çin'deki blockchain cephesinde neler oluyor?

Bununla birlikte, rakamlarda önemli bir artış olmasa da, şimdi Çin'de 27.694 yasal olarak kayıtlı ve faaliyet gösteren blockchain şirketi var. Çin'in güneydoğusundaki kıyı eyaleti LongHash’in canlı grafiklerinden elde edilen verilere göre, Guangdong ülkedeki en fazla blok zinciri şirketine sahip olmaya devam etti. Ocak ayından bu yana gerçekleşen blockchain şirketlerinin sayısı, yazım zamanında 23.786 olarak % 5 artış gösterdi.


Diğer yerler, blockchain şirketlerinin sayısında hafif bir artış gördü. Yunan daha önce 5.300'ün üzerinde blockchain tabanlı firmaya sahipti, ancak o zamandan beri bu sayı 5.227'de durduğundan bu sayı düştü. Daha parlak tarafta, 2020'de kurulan blockchain destekli şirket sayısı 4.069'da kaldı. Üç ay önce, bu değer 700'ün biraz üzerindeydi.


Çin’in hırslı blockchain girişimi, 25 Nisan'da başlatılan Blockchain Tabanlı Hizmetler Ağı [BSN] ile yeni bir edğer buldu. Çin’in ilk ülke çapındaki blockchain ağı, hükümetin politika düşünce kuruluşu Devlet Bilgi Merkezi [SIC] tarafından destekleniyor ve devlet tarafından işletilen telekom Çin Mobile ve Çin hükümetinin desteklediği ödeme kartı ağı China UnionPay ve Red Date Technology tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Bu girişim, Çin’in ulusal blockchain stratejisinin önemli bir parçası olduğu gibi, temel olarak çapraz ağ, çapraz bölgeler ve kurumlar arası küresel blockchain hizmet altyapısı sağlamayı kefil olduğu için lanse edildi.

 Ayrıca, Baidu, Alibaba, Tencent ve JD gibi büyük oyuncular kendi blockchain tabanlı finansal hizmet uygulamalarını kullanıyorlar. Geleneksel oyuncular hakkında konuşurken, Çin bankalarının ticaret finansmanı, tedarik zinciri yönetimi, yerleşim, dijital faturalar ve diğer uygulamalar gibi sektörlerdeki blok zincirlerinden yararlanmayı planladıkları bildirildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ