Çin, beklenenden iyi ticaret dengesini yayınlayarak ülkenin istikrarlı toparlanmasının sinyallerini verdi.

Çin’in ihracatı rekor seviyeye ulaştı

Ticaret fazlası 75,4 milyar dolara çıktı, tahmin ise 53,8 milyar dolardı. Bu, Çin tarihindeki en büyük aylık artıştır!

Güçlü ticaret büyümesi, dünyanın diğer bölgelerindeki ciddi kilitlenmelerle bağlantılı olabilir. Bu ülkeler tıbbi personel ve sıradan insanlar için çok sayıda ekipmana ihtiyaç duyuyor. Peki nerede üretiliyor? Tabii ki Çin'de.

Uzun vadeli riskler

Ancak göründüğü kadar iyi değil. Yaygın aşılar, sosyal mesafe kısıtlamaları iptal edileceği için dünyanın hizmet talebini değiştirecek. Sonuç olarak, Çin’in ihracatına olan talep azalabilir.

Bu arada, Çin yuanı 2014'ten bu yana ABD doları karşısında en iyi performansı gösteriyor. Eğer değer kazanmaya devam ederse, bir gün Çin'in malları denizaşırı alıcılar için çok pahalı olacak.

Ancak, tüm bu riskler long-uzun vadelidir ve yuan'ı ancak gelecek yılın ikinci yarısında önemli ölçüde etkileyebilirler.

Kısa vadeli riskler

Kısa vadeli risk, Çin-Amerikan gerilimleridir. Donald Trump yönetimi, Hong Kong baskısı nedeniyle Çinli yetkililere yaptırımlar uygulamayı planlıyor.

Steptoe ve Johnson'a göre, "Biden yönetiminin Washington'da siyasi olarak popüler olan yaptırımları geri alması pek olası değil. Trump dönemi yaptırımları, önümüzdeki yıllarda ABD-Çin ilişkilerinde sorunlu noktalar haline gelebilir”.

Teknik ipuçları

USD / CNH düşüş trendinde hareket ediyor. Bununla birlikte, fiyat düşük trend çizgisine ve Bollinger Bantlarının alt çizgisine dokunuyor, paritenin 6.5800 direnç seviyesine yükselme potansiyeline sahip olduğunu varsayabiliriz.

 Bu seviyenin üzerindeki hareket, fiyatı 11 Kasım'ın en yükseği 6.6250'ye çıkaracak. Destek seviyeleri 6.5000 ve 6.4500'dür.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ