İlginin tersinin kayıtsızlık olduğunu söylüyorlar; ve son birkaç yılda bir şey açıklığa kavuşturulursa, hükümetler ve düzenleyiciler artık kripto para birimlerine kayıtsız kalmıyorlar.

Çin’in Tutumu Küresel Kripto Düzenlemelerini Etkileyebilir

İlginin tersinin kayıtsızlık olduğunu söylüyorlar; ve son birkaç yılda bir şey açıklığa kavuşturulursa, hükümetler ve düzenleyiciler artık kripto para birimlerine kayıtsız kalmıyorlar. Çin gibi ülkeler ulusal CBDC'leri sol, sağ ve merkez ilan ederken, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler kripto varlıkların kullanımını ve satışını çevreleyen daha iyi bir çerçeve sunmaya başladılar.

Benimsenme oranları arttıkça, düzenleyici otoritelerin bu aykırı finansal varlık sınıfına dikkat etmekten başka seçeneği kalmamıştır ve bu eğilim buradan sonra da devam edebilir. TokenInsight'ın 2019 için yıllık pazar raporuna göre, 27 ülke ve bölge son üç yılda blok zincirle ilgili resmi düzenleme süreçlerini başlattı ve 30 ülkeden 12'si teknolojiye karşı olumlu bir tutum sergiliyor.

“Düzenleme pazara kısa sürede saldırıyor, ancak endüstri için uzun vadede faydalı.”

Çin, ulusal stratejisinin bir parçası olarak blockchain'i tanıttı, hatta ülke çapında “önemli teknoloji” nin iftirasını yasaklayacak kadar ileri gittiğinde, diğer birçok ülkenin ayak izlerini takip edeceği ve teknolojiyi ve bununla ilgili olanları benimseyeceği neredeyse kesin görünüyor. Japonya son zamanlarda olduğu gibi bu tür bir çabanın ön saflarında yer alıyor gibi görünüyor, önemli sayıda milletvekili Çin DCEP veya dijital yuan'ına karşı dijital yen önermek için öne çıktı. Çin’in çabaları halka açıldıktan sonra diğer birçok ülke blockchain teknolojisini ve CBDC'leri ciddi bir şekilde araştırmaya başladı.

Piyasa çapındaki hacmin Çin’in açıklanmasından sonra en yüksek ikinci sıraya yükseldiği göz önüne alındığında, düzenlemelerin ve benimsenmenin ülkenin buna karşı tutumu tarafından büyük ölçüde belirlenmesi olasıdır.

ICO pazarı da 2019'un başlangıcından bu yana düşüş gösteriyor. 2018'de tamamlanan ICO projelerinin üçte birinden biraz fazlası geçen yıl tamamlanarak yaklaşık 4 kat daha düşük fon topladı. Bununla birlikte, IEO projeleri yıl boyunca daha iyi bir performans gösterdi ve 2019'un ortalarında zirveye ulaştı ve daha sonra sürekli olarak düştü. Her ikisi de ölmekte olan bir cins gibi görünse de, son gelişmeler aksini önerebilir.

TokenInsight raporu, ABD'de token tekliflerinin çoğunun gerçekleştiğini de vurguladı. Birkaç gün önce Chicago'da yapılan son konuşma sırasında SEC Komiseri Hester Peirce, merkezi olmayan ağlar oluşturmak için token satan projeler için düzenleyici güvenli bir liman oluşturma önerisini açıkladı.

Böyle bir teklif, ABD'de ICO ve IEO projelerinin yeniden canlanmasını kolaylaştırabilirken, birçoğuna uymaları gereken düzenleyici çerçeve nedeniyle kötü niyetli durumları ortadan kaldırabilir. Buna ek olarak, bu, muhtemelen düzenleyici netlik eksikliği nedeniyle kripto varlıklara yatırım yapma konusunda karar veren yatırımcılardan alana daha fazla sermaye girmesini sağlayabilir.

 Bunlar gibi tekliflerin ve düzenlemelerin başarısı, birçoklarına göre kritik öneme sahiptir, ABD, blockchain ve kripto düzenlemeleri ve bununla ilgili yasal açıklık söz konusu olduğunda Çin'in gerisinde kalmaktadır. Bu aynı zamanda, ABD'nin geride kalma riski altında olduğunu vurgulayan en son Benimsenme Durumu raporuyla da vurgulandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ