Coronavirus pandemisinin ortasında, ülkeler ekonomik yavaşlama ile agresif bir şekilde mücadele etmeye çalıştıkça, Çin bu krizi Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ne (CBDC) bir adım daha yaklaşma fırsatı olarak kullandı.

Çin Kendi Dijital Parasını Çıkarmaya Bir Adım Daha Yaklaşıyor

Coronavirus pandemisinin ortasında, ülkeler ekonomik yavaşlama ile agresif bir şekilde mücadele etmeye çalıştıkça, Çin bu krizi Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ne (CBDC) bir adım daha yaklaşma fırsatı olarak kullandı. Global Times tarafından 24 Mart tarihli bir rapora göre, Çin Halk Bankası (PBC) dijital para biriminin temel işlevlerinin geliştirilmesini tamamladı ve şimdi uygulamayı kolaylaştırmak için ilgili yasaların hazırlanmasına ve oluşturulmasına doğru yol alıyor.

Rapora göre bu, Alibaba, Tencent, Huawei ve China Merchants Bank gibi çeşitli Çin ödeme devleriyle irtibat kurarak yapıldı. Alibaba’nın ödeme platformu Alipay, Çin’in dijital para birimi ile ilgili beş patent yayınladı. Patentler, dijital medyaların ihraç, işlem kaydı, dijital cüzdanlar, anonim ticaret desteği ve yasadışı hesapların denetlenmesi ve bunlarla ilgilenilmesinde yardım dahil olmak üzere çeşitli yönlerini kapsamaktadır.

Digital Renaissance Foundation'ın genel müdürü Cao Yan, blockchain teknolojisindeki zengin deneyimleri göz önüne alındığında, özel kurumların katılımının daha verimli bir gelişme için zararlı olduğuna inanıyor. Cao, kripto para biriminin bir merkez bankasının sıfır ve negatif faiz oranı politikasını ticari bankalara çevirmede uygun bir rol oynadığını da sözlerine ekledi.

“Çin'in faiz oranını son seçenek olarak negatif bölgeye indirmeyi ve bu politikayı ticari kredilere ve borç vermeye yönlendirmeyi düşünmesi ihtimali varsa, M0 yerine dolaşımdaki dijital para bunu başarabilecektir” diyor.

 Çin teknolojik gelişme adımını tamamlamış olmasına rağmen, yönetmelikleri ve denetimi içeren yasal boyut olan bir sonraki adım daha uzun bir süreç olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ