Bir dijital yuan, Pekin'e harcamaları gerçek zamanlı olarak izleme gücü veriyor. Daha da önemlisi, doların hakim olduğu küresel finans sistemiyle bağlantılı olmayan paradır.

Çin Kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimini Yaratırken ABD

Bir dijital yuan, Pekin'e harcamaları gerçek zamanlı olarak izleme gücü veriyor. Daha da önemlisi, doların hakim olduğu küresel finans sistemiyle bağlantılı olmayan paradır.

Dijital yuan, her kuruşun hareketini izlemek için tasarlanmış, devlet destekli bir dijital para birimidir. Bitcoin ise anonimliği teşvik eder.

Apple Pay, Venmo, Paypal ve Google Pay gibi uygulamalar, bir kredi veya banka kartı aracısını atlayarak ödemeleri kolaylaştırır. Kendi paraları değiller.

Buna karşılık Çin, yuan'ı bir rakam dizisine dönüştürdü. Dijital alanda bulunuyor. Bir ekranda Mao Zedong'un bir silueti ile görünüyor ve kağıt paraya benziyor.

Büyük Ekonomi İçin Bir İlk

Bin yıl önce, paranın madeni para anlamına geldiği zamanlarda, Çin kağıt parayı icat etti. Şimdi Çin hükümeti, Amerikan gücünün bir direğini sarsabilecek bir paranın yeniden tahayyülüyle dijital olarak nakit para basıyor.

Çin’in dijital para birimi versiyonu, yeni elektronik parayı çıkaracak olan merkez bankası tarafından kontrol ediliyor.

Pekin ayrıca, dijital yuanı uluslararası kullanım için konumlandırıyor ve ABD dolarının II.Dünya Savaşı'ndan bu yana kral olduğu küresel finans sistemine bağlı olmayacak şekilde tasarlıyor. Çin, ele geçirmeye hazır gördüğü geleceğin teknolojilerine bir adım atarken daha merkezi bir kontrol elde etmek amacıyla para da dahil olmak üzere pek çok biçimde dijitalleşmeyi benimsiyor.

Otoriter bir devletin ve ABD'deki rakibinin ulusal bir dijital para birimini tanıtmaya öncülük etmesi, bir zamanlar kripto para teorisyenleri için tehlikeli bir konu olan şeyi Washington'da bir endişe noktasına itiyor.

Analistler ve ekonomistler, dijitalleşmenin tek başına yuanı bankadan bankaya havale transferlerinde dolar için bir rakip yapmayacağını söylüyor. Ancak renminbi olarak da bilinen yuan, yeni vücut bulmuş haliyle, uluslararası finans sisteminin marjlarında ilgi çekebilir.

Şu anda Atlantik Konseyi düşünce kuruluşunda eski bir Uluslararası Para Fonu çalışanı olan Josh Lipsky, “Doları tehdit eden her şey bir ulusal güvenlik meselesidir. Bu, uzun vadede doları tehdit ediyor. "

Kullanımı Teşvik Etmek

Çin'in halihazırda 770 milyon mobil ödeme kullanıcısı var.

Kabulü kolaylaştırmak için Çin ücretsiz para piyangoları düzenledi. 750.000 kişi bu piyangolarda bir miktar bedava para kazandı. Uygulamanın internet bağlantısı olmadan çalışmasına izin verecek bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Çin yakında herkesin dijital para birimini kullanmasını zorunlu kılacak. Kağıt para geçersiz olacaktır.

Çin kimin ödediğini, nerede ve ne kadar ödediğini ve ne satın aldığını bilecek.

Artıları

Satıcılar işlem ücretlerinden kaçınabilir

Nakit para ile ilgili sorunlar ortadan kalkıyor.

Hız: Ödeme anında yapılır.

Eksileri

Her türden gizlilik endişesi. Hükümetler burnunu sokabilir ve gözetleyecektir.

"Paranın sona ermesi" gibi şeylerden korkuyorum.

Dolardan Kurtulma Ulusal Güvenlik Sorunu mu?

Bir şeyi neşelendiriyorum, o da küresel ekonominin doların indirgenmesidir.

Ulusal güvenlik kisvesi altında Trump, güvenlikle hiçbir ilgisi olmayan nedenlerle küresel bir karmaşa yarattı. İran ve Gazprom'a yönelik tek taraflı yaptırımlar anahtar örneklerdir.

Genel olarak rekabet iyidir. Çok yakında ülkeler, tam bir uluslararası işbirliği olmadığı sürece ABD'ye cehenneme gitmesini söyleyebilecek.

Dolar gitmeyecek ve yuan ile değiştirilmeyecek. Ancak ABD'nin tek taraflı olarak tüm çekimleri yapma kabiliyetinin sonu, yakın ufukta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ