Çin Komünist Partisi Sigorta Düzenleme Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Chen Weigang, ICO düzenlemeleri ve Çin'de dijital para ticareti hakkında konuşmak için 27 Şubat'ta Yiben blockchain medyasıyla oturdu.

Çin Komünist Parti Yönetimi Dijital Parada Devlet Tekelini İstiyor

Çin Komünist Partisi Sigorta Düzenleme Komisyonu eski Başkan Yardımcısı Chen Weigang, ICO düzenlemeleri ve Çin'de dijital para ticareti hakkında konuşmak için 27 Şubat'ta Yiben blockchain medyasıyla oturdu. Medyaya bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Çin RMB'si için uluslararası ekonomik kalkınmada üstünlük sağlaması için önemli bir stratejik plan olduğunu söyledi.

Görüşme sırasında Chen'den Çin'de devam eden ICO Ponzi planları hakkında yorum yapması istendi. Chen, ICO'ların ve kripto para birimi ticaretinin gelecekte tamamen yasaklanması gerektiğine inanıyordu. Bunu ekledi:

“Her zaman kripto para birimi ve ICO'daki spekülasyonların finansal gelişimin yönü olmadığına ve kararlı bir şekilde yasaklanması gerektiğine inanıyorum.”

Bu tür piramit şemalarının düzenlenmesindeki temel zorluklardan biri, mevcut düzenleyici çerçevede net bir denetim bölümü olmamasıdır. Chen, ICO dolandırıcılıklarını ve kripto para birimi spekülasyonlarını engellemek için Çin'in bankacılık ve sigorta düzenleme komisyonu, Çin menkul kıymetler düzenleme komisyonu, kamu güvenliği organizasyonu ve İnternet ve kültürel otoriteler de dahil olmak üzere tüm düzenleyicilerin birlikte çalışması gerektiğini düşünüyor.

Chen, kripto para spekülasyonunun yasadışı olduğunu düşünmesine rağmen, dijital varlık ticaretinin farklı bir hikaye olduğunu belirtti. Dijital varlıkların fiat para birimleri ile ticarete konu olduğunu söyleyerek şöyle yorum yaptı:

“Dijital para birimi işlemlerine gelince, ülkedeki çeşitli departmanların denetiminin gittikçe daha katı hale geleceğine ve işlemler için pazar bırakmayacağına inanıyorum. Örneğin, Bankaların ve resmi ödeme kurumlarının dijital para birimi işlemleri için kanal sağlaması yasaklanacaktır. Özel anlaşmalar devam edebilir, ancak bunlar ana akım olmayacak. ”

CBDC Dün Doğmadı

Chen'e göre Çin, 2015'ten beri DCEP (Dijital Para Elektronik Ödeme) için hazırlanıyor. DCEP’nin Renminbi’ye doğrudan sabitlemesinin Çin için önemli bir ulusal strateji olduğunu açıkladı.

“En azından teknolojik olarak dünyanın geri kalanının önünde olmalıyız. Ancak bu yolla RMB, gelecekteki uluslararası ekonomik kalkınmada inisiyatif alabilir. ”

 Aralık 2019'da Çin medyası, merkez bankasının CBDC'nin ilk gerçek dünya testini yapmayı planladığını bildirdi. Proje yavaş yavaş gelişiyor, ancak geçen yıl Facebook’un Libra’sının resmen duyurulduğu zaman hızlandığı bildiriliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ